Trwa ładowanie...
dgrrwav

Podwójna rola Łukasza Szumowskiego. Nowe fakty ws. afery z NCBiR

W czasie, gdy spółka brata i żony Łukasza Szumowskiego ubiegała się o dotację z NCBiR, Łukasz Szumowski odgrywał podwójną rolę. Był nie tylko członkiem personelu kluczowego we wspomnianej spółce, ale też wiceministrem nadzorującym NCBiR - wynika z dokumentów, które wyciekły do mediów.
Share
Łukasz Szumowski pełnił podwójną rolę? Nowe fakty ws. NCBiR (zdjęcie ilustracyjne)
Łukasz Szumowski pełnił podwójną rolę? Nowe fakty ws. NCBiR (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: PAP
dgrrwav

Do pism w sprawie ministra dotarł TVN24. Wynika z nich, że w grudniu 2016 roku, gdy spółka brata i żony Łukasza Szumowskiego ubiegała się o dotację z NCBiR, ten nie tylko pełnił obowiązki członka personelu kluczowego dla projektu ubiegającego się o grant, ale też nadzorował instytucję, która ten grant w ostateczności przyznała.

NCBiR. Łukasz Szumowski i jego podwójna rola

Kluczową datą jest dzień 9 grudnia 2016 roku. Właśnie wtedy spółka Life Science Innovation, w której udziałowcami byli brat i żona Łukasza Szumowskiego, wysłała do NCBiR pismo z informacją o wycofaniu obecnego ministra zdrowia z pełnienia funkcji członka personelu kluczowego dla projektu, który ubiegał się o dotację z programu Bridge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

dgrrwav

Dlaczego to takie ważne? Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w dniach 7-9 grudnia 2016 roku zastępował on ministra Piotra Dardzińskiego, do którego kompetencji należał nadzór nad DIR (Departament Innowacji i Rozwoju). To temu organowi podległe jest NCBiR.

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

NCBiR. Łukasz Szumowski zrzekł się funkcji, LSI zwlekało z pismem

Jak na antenie TVN24 mówił Grzegorz Łakomski, autor artykułu: "Szumowski pełnił podwójną rolę, w momencie, gdy jego spółka ubiegała się o dotację z NCBR".

dgrrwav

By lepiej zrozumieć kontekst sytuacji, trzeba spojrzeć na to, co działo się wcześniej:

  • 21 listopada 2016 roku Łukasz Szumowski przekazał udziały w spółce swojej żonie
  • 24 listopada został powołany na stanowisko wiceministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • 25 listopada składa rezygnację z udziału w projekcie Life Science Innovations, w którym nadal sprawował rolę tzw. członka kluczowego personelu. Pismo trafia do LSI w dniu 28 listopada
  • 25 listopada LSI składa protest i odwołuje się od decyzji NCBiR ws. grantu, którego wcześniej jej nie przyznano
  • 7-9 grudnia Łuksz Szumowski zastępuje ministra odpowiedzialnego za nadzór nad NCBiR
  • 9 grudnia LSI informuje NCBiR o decyzji Łukasza Szumowskiego ws. rezygnacji z projektu

Firma LSI w piśmie do NCBiR informuje o powołaniu Łukasza Szumowskiego przez wicepremiera Jarosława Gowina na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. LSI wskazuje też datę powołania jako 24 listopada 2016 roku.

W piśmie do NCBiR Life Science Innovation dodaje, że nikt nie był w stanie przewidzieć tego, że Szumowski zostanie wybrany na to stanowisko w terminie zbieżnym ze składaniem przez LSI wniosku o grant. "Pan Profesor Łukasz Szumowski został obdarzony najwyższym zaufaniem ze strony Polskiego Rządu w dacie po złożeniu przez LSI formalnie Wniosku w ww. Konkursie” - czytamy w dokumencie z 9 grudnia opublikowanym przez tvn24.pl.

dgrrwav

Dwa miesiące później NCBiR przyznał grant LSI. 14 lutego 2017 roku spółce przekazana jest informacja, że po rozpatrzeniu wniosku odwoławczego ich wniosek otrzymał 13 punktów. To o 3 punkty więcej niż w pierwszej procedurze. Tym samym LSI awansowało na 21 miejsce w rankingu podmiotów biorących udział w konkursie, z adnotacją "dofinansowanie przyznano po rozpatrzeniu procedury odwoławczej".

NCBiR. Łukasz Szumowski a zastępstwa ministra Dardzińskiego

Warto zwrócić uwagę, że między 7 grudnia a 14 lutego Łukasz Szumowski zastępował ministra Dardzińskiego jeszcze trzykrotnie. Było to: w dniach 22-29 grudnia 2016 roku, 3 stycznia oraz między 6 a 10 lutego 2017 roku. - Przez 56 dni wiceminister nauki Szumowski nadzorował instytucję wtedy, kiedy były procedowane wnioski spółki jego brata i żony - wyliczył poseł KO Michał Szczerba podczas ostatniej konferencji w Sejmie.

Szumowskiego broni jednak Jarosław Gowin, który był w tym czasie szefem resortu nauki. - Ustaliliśmy, że minister Szumowski będzie się trzymał jak najdalej od NCBiR-u. Nawet w najmniejszej mierze nie interesował się działalnością tej instytucji i nie ingerował w jej prace - podkreślił w rozmowie z tvn24.pl lider Porozumienia.

dgrrwav

Zbieżności dat w wysłaniu pisma przez LSI do NCBiR i nadzoru Szumowskiego nad tą instytucją nie widzi też szef spółki, Paweł Wilski. Na pytanie o to, czy fakt, że Szumowski zastępował Dardzińskiego miał wpływ na podjęcie decyzji o przekazaniu pisma do NCBiR akurat tego dnia odpowiedział, że pismo zostało 9 grudnia 2016 r. wysłane do NCBiR listem poleconym.

"Wspomniany fakt nie miał wpływu na nadanie pisma na poczcie do NCBiR w dniu 9 grudnia 2016 r. LSI nie miało żadnej wiedzy o nieobecności ww. osoby, ani ew. zastępstwach" - pisze Wilski i dodaje, że protest LSI został rozpatrzony w lutym 2017 r., a decyzja o dofinansowaniu projektu została wydana w październiku 2017 roku.

Sam Łukasz Szumowski twierdzi z kolei, że nigdy nie był w zarządzie funduszu LSI, ani nigdy go nie reprezentował.

Źródło: tvn24.pl

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

dgrrwav

Podziel się opinią

Share
dgrrwav
dgrrwav
Więcej tematów