Trwa ładowanie...
fakty

Podstawowe fakty dotyczące wydarzeń w Berlinie

W poniedziałkowy wieczór w tłum zgromadzony na bożonarodzeniowym jarmarku wjechała ciężarówka z naczepą. Ze względu na ogromną ilość napływających zewsząd informacji postanowiliśmy uporządkować najważniejsze fakty.

Share
Podstawowe fakty dotyczące wydarzeń w Berlinie
Źródło: PAP
d49xkkr

Oto podstawowe informacje, które powinniście wiedzieć o wydarzeniach ze stolicy Niemiec:

  1. W wyniku zdarzenia zginęło 12 osób, a 48 zostało rannych.
  1. Ciężarówka należała do polskiej firmy
d49xkkr
  1. Niemiecka policja potwierdziła na twitterze, że ciało pasażera, które znaleziono w ciężarówce, należało do Polaka.
  1. Podejrzany o spowodowanie tragedii został już zatrzymany przez policję. To prawdopodobnie 23-letni Pakistańczyk Naved B.
  1. Wiele wskazuje na to, że po przyjeździe do Niemiec kierujący ciężarówką mężczyzna został zarejestrowany jako uchodźca
  1. Wciąż nie jest jasne, jak sprawca przejął ciężarówkę. Pojawiają się informacje, że stało się to jeszcze na terenie Polski. Jednak szef firmy transportowej, do której ciężarówka należała, mówił WP, że rozmawiał z kierowcą, jak ten był już w Berlinie. Miał mówić mu, że wszystko jest ok, tylko musi czekać do rana na rozładunek.
d49xkkr
  1. Kierowca ciężarówki to 37-letni Polak - kuzyn właściciela firmy transportowej, w której pracował. Miał duże doświadczenie jako kierowca. Ostatni kontakt z nim był w poniedziałek ok. południa. Już popołudniu nie mogła się do niego dodzwonić żona.
  1. Nadal nie zostały potwierdzone informacje, że był to zamach terrorystyczny, jednak z najnowszych informacji niemieckich służb wynika, że atak był celowy.
  1. W sieci pojawiła się informacja, w której ISIS przyznaje się do zorganizowania zdarzenia, jednak informacje te nie są potwierdzone.
  1. Burmistrz Berlina Michael Mueller i szef resortu spraw wewnętrznych Andreas Geisel poinformują we wtorek o godz. 12 o szczegółach zdarzenia. Policja i straż pożarna zapowiedziały, że do tego czasu nie będą się wypowiadać.

oprac. Ewa Popławska/Katarzyna Bogdańska

d49xkkr

Podziel się opinią

Share
d49xkkr
d49xkkr
Więcej tematów