Trwa ładowanie...
d3on1uo
włochy
18-09-2010 15:15

"Podrasowane" gondole jak bolidy Formuły 1?

W Wenecji wybuchła polemika wokół "podrasowanych" gondoli, uczestniczących w tradycyjnych regatach. Włoskie media poinformowały żartobliwie, że stosowano różne sztuczki konstrukcyjne, by gondole mknęły po Canal Grande niemal jak... bolidy Formuły 1.

Share
d3on1uo

Lokalny dziennik "Corriere del Veneto" podał, że sprawą zajęła się komisja dyscyplinarna, czuwająca nad regulaminowym przebiegiem historycznych regat, podczas których miało dojść do oszustw.

Nieprawidłowości miały polegać m.in. na zastosowaniu kawałka żelaza w dulce, czyli części utrzymującej wiosło w odpowiedniej pozycji. Takie umocowanie gwarantuje przewagę nad rywalami przede wszystkim dlatego, że wyklucza ryzyko utraty wiosła.

Skargę złożyli inni gondolierzy, którzy wykryli, że ich konkurenci zastosowali tę sztuczkę w swych łodziach.

Według komisji dyscyplinarnej praktyka jest niezgodna z tradycją weneckich regat, choć - jak przyznano - powszechnie stosowana.

Zwycięzca ostatniej edycji regat twierdzi, że to nie kawałek metalu decyduje o wyniku. Zwrócił uwagę na to, jakim zagrożeniem dla gondolierów są wzburzone fale. - Za każdym razem ryzykujemy utratą wiosła - dodał.

d3on1uo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3on1uo
d3on1uo
Więcej tematów