Trwa ładowanie...
d1jcim2
włochy
18-09-2010 15:15

"Podrasowane" gondole jak bolidy Formuły 1?

W Wenecji wybuchła polemika wokół "podrasowanych" gondoli, uczestniczących w tradycyjnych regatach. Włoskie media poinformowały żartobliwie, że stosowano różne sztuczki konstrukcyjne, by gondole mknęły po Canal Grande niemal jak... bolidy Formuły 1.

d1jcim2
d1jcim2

Lokalny dziennik "Corriere del Veneto" podał, że sprawą zajęła się komisja dyscyplinarna, czuwająca nad regulaminowym przebiegiem historycznych regat, podczas których miało dojść do oszustw.

Nieprawidłowości miały polegać m.in. na zastosowaniu kawałka żelaza w dulce, czyli części utrzymującej wiosło w odpowiedniej pozycji. Takie umocowanie gwarantuje przewagę nad rywalami przede wszystkim dlatego, że wyklucza ryzyko utraty wiosła.

Skargę złożyli inni gondolierzy, którzy wykryli, że ich konkurenci zastosowali tę sztuczkę w swych łodziach.

Według komisji dyscyplinarnej praktyka jest niezgodna z tradycją weneckich regat, choć - jak przyznano - powszechnie stosowana.

Zwycięzca ostatniej edycji regat twierdzi, że to nie kawałek metalu decyduje o wyniku. Zwrócił uwagę na to, jakim zagrożeniem dla gondolierów są wzburzone fale. - Za każdym razem ryzykujemy utratą wiosła - dodał.

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj