Podpisał dekret. Putin ma nowy pomysł
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret nowelizujący przepisy dotyczące służby wojskowej. Od teraz będą mogli ją odbywać również Rosjanie z obywatelstwem innego kraju.
Wcześniej w ramach poboru służyć mogli tylko obywatele Federacji Rosyjskiej, a obcokrajowcy mogli służyć na podstawie kontraktu - pisze w poniedziałek niezależna Nowaja Gazieta.Jewropa i przytacza fragmenty dokumentu opublikowanego w poniedziałek na rosyjskich stronach rządowych.
"Służbę wojskową pełnią żołnierze, marynarze, sierżanci, starsi sierżanci będący obywatelami (Rosji), w tym posiadający obywatelstwo państwa obcego lub zezwolenie na pobyt lub inny dokument potwierdzający prawo stałego pobytu obywatela na terytorium państwa obcego" - głosi cytowany dekret.
Zdaniem obrońcy praw człowieka Pawła Czikowa chodzi o obywateli rosyjskich posiadających drugie obywatelstwo, którzy będą mogli zawrzeć kontrakt na służbę wojskową. Jednocześnie zauważa, że wcześniej możliwość zawarcia takiego kontraktu miały osoby posiadające inne obywatelstwo, a nieposiadający rosyjskiego. - Posiadanie drugiego (jak również trzeciego i kolejnego) obywatelstwa nie jest przeszkodą w poborze do obowiązkowej służby wojskowej. Nie ma jednak mowy o wcielaniu cudzoziemców do takiej służby. Takie poprawki nie są wprowadzane do przepisów - zapewnia Czikow.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Putin krytykowany. "Tam nie ma woli walki"
Putin szykuje Rosję na kolejne miesiące wojny
Portal przypomina też, że pod koniec maja Putin podpisał dekret, który znosił górną granicę wieku przy podpisywaniu kontraktu z rosyjskimi siłami zbrojnymi zarówno dla obywateli Rosji, jak i obcokrajowców.
We wrześniu mer Moskwy Siergiej Sobianin ogłosił, że władze stolicy planują otwarcie rekrutacji w centrum migracyjnym Sacharowo dla cudzoziemców chcących uzyskać obywatelstwo rosyjskie w ramach uproszczonego systemu.
Według mera cudzoziemcy, którzy zawrą roczny kontrakt na służbę w rosyjskich siłach zbrojnych, będą mogli otrzymać rosyjskie obywatelstwo "bez długiego oczekiwania i innych biurokratycznych przeszkód" - pisze Nowaja Gazieta.Jewropa i zwraca uwagę, że również w poniedziałek w Dumie Państwowej pojawił się projekt ustawy o pozbawieniu nabytego obywatelstwa rosyjskiego za poddanie się i uchylanie się od służby poprzez "udawanie choroby". Putin zaproponował także pozbawienie nabytego obywatelstwa rosyjskiego za "dyskredytowanie" armii lub wzywanie do naruszenia integralności terytorialnej.
Według amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ogłoszona we wrześniu "częściowa" mobilizacja w Rosji nie przyniosła zamierzonych efektów, dlatego Putin sięga po coraz to inne rozwiązania - na przykład podpisał ustawę o wcielaniu do wojska kryminalistów odsiadujących wyroki pozbawienia wolności.
Źródło: PAP
Czytaj też: Putin dał zgodę Surowikinowi. Postawił warunek