Trwa ładowanie...

Podpalono meczet, do którego chodził sprawca najkrwawszej strzelaniny w historii USA

• W Orlando na Florydzie podpalono meczet, do którego chodził sprawca czerwcowej strzelaniny w tamtejszym klubie gejowskim
• Była to najkrwawsza strzelanina w historii USA
• Budynek podpalił nieznany sprawca
• Policja przypuszcza, że mogło to być przestępstwo z nienawiści
• Według asystenta imama meczet otrzymał więcej pogróżek od czasu strzelaniny niż przez 20 lat swego istnienia

Podpalono meczet, do którego chodził sprawca najkrwawszej strzelaniny w historii USAŹródło: AFP, fot: Joe Raedle
d27egc7
d27egc7

Meczet, do którego chodził sprawca czerwcowej strzelaniny w klubie gejowskim w Orlando na Florydzie, został podpalony w poniedziałek (czasu miejscowego) przez nieznanego sprawcę. Policja przypuszcza, że mogło to być przestępstwo z nienawiści.

Motyw przestępstwa z nienawiści jest badany w świetle faktu, że do napaści doszło dzień po 15. rocznicy zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r. oraz na początku muzułmańskiego Święta Ofiarowania (Id al-Adha) - wskazał przedstawiciel lokalnej policji David Thompson.

Nikt nie ucierpiał na skutek podpalenia meczetu. Ogień strawił część dachu świątyni.

d27egc7

Na nagraniu z monitoringu widać mężczyznę, który podjeżdża do meczetu na motocyklu z butelką wypełnioną płynem oraz garścią papierów; później widać rozbłysk światła - dodał Thompson.

Do zaatakowanego meczetu uczęszczał Omar Mateen, sprawca strzelaniny, która miała miejsce 12 czerwca w klubie gejowskim w Orlando. Wśród ok. 100 osób uczestniczących tam w modlitwach jest też jego ojciec.

Amr Ruiz, rzecznik Rady Stosunków Amerykańsko-Muzułmańskich, powiedział, że od czasu masakry dochodziło do licznych ataków na świątynię, a uczęszczający do niej wierni są nękani. - Na początku były nagrania na poczcie głosowej z pogróżkami, potem ludzie przejeżdżający (przed meczetem) samochodami oblewali wodą wiernych wychodzących z piątkowych modlitw, a jeden członek naszej społeczności został pobity na parkingu, gdy przyszedł na poranne modły - wyliczał.

Według asystenta imama, Hamaada Rahmana, meczet otrzymał więcej pogróżek od czasu strzelaniny niż przez 20 lat swego istnienia.

d27egc7

W dochodzenie włączyły się FBI oraz federalne Biuro ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej oraz Materiałów Wybuchowych (ATF). Policja opublikowała nagranie z zajścia i prosi o pomoc w zidentyfikowaniu sprawcy.

Omar Mateen, obywatel USA afgańskiego pochodzenia, zaatakował gejowski klub w Orlando 12 czerwca, zabijając 49 osób i raniąc kilkadziesiąt kolejnych. Była to najkrwawsza strzelanina w historii USA, przewyższająca liczbą ofiar masakrę na uczelni Virginia Tech w Wirginii w 2007 roku, w której zginęło ponad 30 osób. Według FBI w czasie ataku Mateen zadzwonił pod alarmowy numer 911 i złożył deklarację wierności dżihadystycznej organizacji - tzw. Państwu Islamskiemu (IS).

d27egc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27egc7
Więcej tematów