Trwa ładowanie...
19-06-2016 05:15

Podejrzani o współudział ws. zabójstwa policjanta w areszcie

• Prokuratura antyterrorystyczna przedstawiła w sobotę wieczorem zarzuty o przynależność do grupy terrorystycznej 2 mężczyznom powiązanym z dżihadystą
• Mężczyzna zamordował policjanta wraz z żoną pod Paryżem i podjęła decyzję o umieszczeniu ich w areszcie śledczym

Podejrzani o współudział ws. zabójstwa policjanta w areszcieŹródło: PAP/EPA, fot: ETIENNE LAURENT
d1q6gk8
d1q6gk8

Charaf-Din Aberouz i Saad Rajraji Francuzi marokańskiego pochodzenia byli zatrzymani we wtorek, dzień po akcji policji antyterrorystycznej RAID pod Paryżem, w której został zlikwidowany zabójca zastępcy komendanta policji w Mureaux Jean-Baptisty Salvainga oraz jego partnerki Jessiki Schneider. Trzeci zatrzymany został wypuszczony na wolność po złożeniu wyjaśnień.

Od soboty Aberouz i Rajraji są objęci aresztem śledczym, figurują też w dochodzeniu w sprawie zabójstwa "osób pełniących funkcje publiczne" - policjanta i jego partnerki oraz "porwanie osoby niepełnoletniej" - ich trzyletniego synka, wziętego jako zakładnika. Narazie nie przedstawiono im zarzutów w tych konkretnych sprawach.

Podejrzani zostali objęci aresztem prewencyjnym. Prokuratura wyjaśnia ich związki z zabitym przez policję antyterrorystyczną RAID dżihadystą, Larosim Abbalą.

We wrześniu 2013 r. cała trójka - 25-letni Abbala, 29-letni Aberouz i 27-letni Rajraji byli prawomocnie skazani za zorganizowanie siatki przestępczej zajmującej się przerzucaniem sympatyków dżihadu do Pakistanu.

d1q6gk8

Do zabójstwa 44-letniego Salvainga doszło przed mieszkaniem funkcjonariusza policji w Magnanville, ok. 50 km na północny zachód od stolicy Francji. Napastnik kilkakrotnie pchnął policjanta nożem w brzuch. Zabił także jego partnerkę.

Do zorganizowania i przeprowadzenia zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS) za pośrednictwem powiązanej z dżihadystami agencji Al-Amak.

Policja ujawniła, że podczas negocjacji zabójca powiedział, że jego zamach był odpowiedzią na wezwanie przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego do "zabijania niegodziwców w ich domach wraz z rodzinami". Trzy tygodnie wcześniej Abbala, deklarujący się jako pobożny muzułmanin praktykujący ramadan, złożył przysięgę wierności przywódcy IS.

Na miejscu zbrodni znaleziono przy Abbali listę jego potencjalnych celów, na której znajdują się osoby o różnych zawodach, wśród nich policjanci, dziennikarze i raperzy. Prokuratura nie ujawniła nazwisk tych osób.

d1q6gk8

We Francji panuje stan podwyższonej gotowości w związku z odbywającymi się na jej terytorium rozgrywkami Euro 2016. Od czasu listopadowych zamachów w Paryżu w kraju obowiązuje stan wyjątkowy.

Zobacz także: Nagranie zamachowca z przedmieść Paryża trafiło do sieci

d1q6gk8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q6gk8
Więcej tematów