Podatek od odsetek zgodny z konstytucją
Piotr Krzywicki (z lewej) poseł PiS i przedstawiciel wnioskodawcy podczas rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym (PAP/Jacek Turczyk)
20-procentowy podatek od odsetek z lokat bankowych jest zgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie jest ostateczne i oznacza, że nadal będzie pobierany podatek od odsetek z naszych kont bankowych.
22.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Trybunał zajmował się wnioskiem grupy posłów PiS, którzy uważali, że wprowadzone 1 grudnia 2001 r. na wniosek rządu Leszka Millera 20-procentowe opodatkowania odsetek z lokat bankowych ustawą, która została podpisana pod koniec listopada, jest niezgodne z konstytucją. Posłowie zarzucili ustawie, że zmienia zapisy podatkowe w ciągu roku budżetowego, wyznacza zbyt krótki okres dostosowawczy oraz podważa zaufanie obywatela do państwa.
Przedstawiciele Sejmu, Ministerstwa Finansów oraz Prokuratura Generalnego wnosili o odrzucenie wniosku posłów. Argumentowali, że w tej sprawie już w lutym 2002 r. został wydany wyrok. Wtedy to Trybunał, który rozpatrywał wniosek posłów Platformy Obywatelskiej, uznał, że przepisy wprowadzające 20-procentowy podatek są zgodne z Konstytucją.
Trybunał uznał, że Sejm miał prawo ustanowić taki podatek, gdyż konstytucyjnym uprawnieniem Sejmu jest kształtowanie polityki budżetowej państwa. Nie ma instytucji zwolnienia od płacenia podatków. Istnieje powszechność opodatkowania wszystkich - uzasadniał wyrok przewodniczący składu sędzia Andrzej Mączyński.
Trybunał uznał, że prawo do niepłacenia podatków nie jest żadnym prawem obywatelskim. Prawem jest obowiązek płacenia podatków, a władze mają prawo do egzekwowania tego - uznał Trybunał, zaznaczając jednocześnie, że do takich działań uprawniony jest właśnie Sejm.
Wyrok Trybunału jest ostateczny.
Warto dodać, że w pierwszym miesiącu naliczania podatku od zysków z oszczędności do budżetu państwa wpłynęło niecałe 30 mln zł - poinformował w środę rzecznik prasowy ministra finansów, Marcin Kaszuba.
Do końca roku z tego tytułu do budżetu ma wpłynąć 1 mld 200 mln zł. (aka, mp)