Trwa ładowanie...

Podatek od deszczu. Kto musi pamiętać o opłacie?

Opłata deszczowa to podatek obowiązujący od 2018 roku. Jej celem jest walka z suszą oraz zmniejszeniem naturalnej retencji, a także promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań w dziedzinie zabudowy terenu. Zobowiązani do uiszczania opłaty są właściciele niektórych zabudowań.

Podatek od deszczu. Kto musi zapłacić opłatę deszczową?Podatek od deszczu. Kto musi zapłacić opłatę deszczową?Źródło: Pixabay
d3py2us
d3py2us

Podatek od deszczu, czyli opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej (odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych z obszarów nieskanalizowanych), jest regulowany na podstawie Prawa Wodnego.

Opłata od deszczu. Kto musi zapłacić?

O tym, kto musi zapłacić podatek od deszczu, decyduje prawo. Zgodnie z art. 261 ust. 1 Prawa Wodnego, opłatę należy uiścić za "zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m kw. robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70 proc. powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podatek od deszczu zapłaci dużo więcej osób. Rząd szykuje zmiany

Oznacza to, że podatek od deszczu powinni zapłacić właściciele nieruchomości, o dużej zabetonowanej powierzchni, która wpływa negatywnie na retencję wody. To przede wszystkim właściciele terenów komercyjnych - np. hal, czy członkowie wspólnot mieszkaniowych oraz mieszkańcy domów jednorodzinnych na osiedlach deweloperskich.

d3py2us

Podatek od deszczu 2023. Ile wynosi?

Wysokość opłaty od deszczu jest uzależniona od wielkości zabetonowanej powierzchni oraz od tego, czy nieruchomość została wyposażona w systemy do retencjonowania wody. Ustawowo stawka wynosi od 0,1 do 1 zł za mkw. powierzchni nieruchomości rocznie. Co ważne, urzędy gminy odpowiedzialne za pobieranie opłaty, mogą wnioskować o jej uiszczenie z zaległościami do pięciu lat wstecz. Kontrolę wniesienia opłaty mogą przeprowadzić uprawnione organy.

Opłata od deszczówki. Czy przepisy zostaną zmienione?

Jeszcze w 2022 roku trwały prace, których celem była zmiana przepisów dotyczących wysokości opłaty za deszcz, a także wielkości nieruchomości, za którą należałoby uiścić podatek. Zgodnie z planami, obowiązek uiszczenia opłaty ciążyłby na właścicielach nieruchomości o powierzchni od 600 mkw., których wskaźnik zabudowy wynosi co najmniej 50 proc. - póki co, rząd wycofał się jednak z planów nowelizacji przepisów.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3py2us
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3py2us
Więcej tematów