PolskaPodatek od deszczu. Zmiana ustawy. Opłaty wzrosną

Podatek od deszczu. Zmiana ustawy. Opłaty wzrosną

Podatek od deszczu. Rząd przygotowuje zmiany w ustawie i pracuje nad zwiększeniem tzw. podatku od deszczu. O ile wzrosną opłaty?

Podatek od deszczu. Zmiana ustawy
Podatek od deszczu. Zmiana ustawy
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Łukasz Witczyk

Podatek od deszczu. Jakie opłaty?

Ministerstwo gospodarki morskiej złożyło już odpowiedni projekt. Według szacunków roczna opłata od gospodarstwa domowego wyniesie średnio 1350 zł. Opłata naliczana ma być od zabudowanej powierzchni, w tym tej, która pokryta jest kostką brukową. Rząd zajął się tzw. podatkiem od deszczu w ramach walki z suszą.

Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy zawiera "pakiet rozwiązań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych". Projekt zakłada 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych podatkiem od deszczu. To "zmniejszenie naturalnej retencji terenowej", która następuje na skutek "robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem".

Podatek od deszczu. Rząd szykuje zmiany

Dotąd ustawa nakazywała uiszczanie opłaty właścicielom nieruchomości o powierzchni powyżej 3,5 tys. m kw. oraz wyłączeniu "z powierzchni biologicznie czynnej" więcej niż 70 proc. tejże nieruchomości.

Teraz płacić będą musieli właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 600 m kw., na których istnieje lub powstanie zabudowa, która wyłączy więcej niż 50 proc. "powierzchni biologicznie czynnej".

Jak zauważył portal money.pl, nowe przepisy mogą oznaczać, że dużo łatwiej będzie załapać się na obowiązek płacenia. Podatek deszczowy nalicza się od powierzchni dachów budynków, tarasów, dróg niepublicznych, placów, a także kostki brukowej.

Co ciekawe, opłaty nie ponoszą kościoły i inne związki wyznaniowe. Nie muszą także płacić zarządcy dróg publicznych.

Podatek od deszczu. Na co będzie przeznaczony?

Zgodnie z projektowaną ustawą, pieniądze od właścicieli nieruchomości trafią w 75 proc. do Wód Polskich, a w 25 proc. będą stanowiły dochód budżetu właściwej gminy.

Z kolei gmina będzie miała obowiązek przeznaczenia co najmniej 80 proc. z uzyskiwanych z podatku od deszczu kwot na rozwój retencji wód opadowych w zlewni obejmującej obszar gminy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)