Początek wycofywania ze Strefy Gazy w połowie sierpnia
Wycofywanie się Izraela ze Strefy Gazy powinno się rozpocząć między 15 a 17 sierpnia - podała izraelska telewizja publiczna, cytując
premiera Ariela Szarona.
Premier powiedział, że opóźni o trzy tygodnie, do połowy sierpnia, termin wycofania się Izraela ze Strefy Gazy, aby ominąć czas tradycyjnego postu i żałoby przed dniem Tisza be Aw, upamiętniającym zburzenie Świątyni Jerozolimskiej. Władze Izraela nie chcą urazić religijnych uczuć osadników żydowskich, których wezwano do opuszczenia Strefy Gazy. Pobożni Żydzi w okresie żałoby nie opuszczają domów.
Szaron powiedział, że wycofywanie rozpocznie się natychmiast po Tisza be Aw - 15, 16 lub 17 sierpnia. Dzień Tisza be Aw, czyli 9. dzień miesiąca Aw kalendarza hebrajskiego, wypada 14 sierpnia.
Szaron wcześniej wykluczał opóźnienie wycofywania ze Strefy Gazy. Zdaniem komentatorów, przyczyną zmiany stanowiska mogą być obawy, iż do końca lipca nie zakończą się przygotowania nowych domów i miejsc pracy w Izraelu dla osadników opuszczających oddawane terytoria.
Opóźnienie może dać osadnikom i zwolennikom radykalnej prawicy, prowadzącej obecnie kampanię protestacyjną, więcej czasu na zorganizowanie oporu wobec planu Szarona, który zdecydował się oddać Palestyńczykom Strefę Gazy i część Zachodniego Brzegu.
Tydzień temu późniejsze wycofanie Izraelczyków ze Strefy Gazy zapowiadał podczas wizyty w Mauretanii izraelski minister spraw zagranicznych Silwan Szalom.
W poniedziałek Szalom powiedział, że Izrael będzie musiał przeanalizować decyzję o wycofaniu się ze Strefy Gazy, jeśli radykalny ruch islamski Hamas zwycięży w palestyńskich wyborach. Szalom, razem z palestyńskim ministrem spraw wewnętrznych Naserem Jusufem, brał udział w seminarium na temat zaplanowanych na lipiec palestyńskich wyborów.
Szalom oświadczył, że jest niedopuszczalne, aby Hamas brał udział w życiu politycznym, jeśli nadal będzie ugrupowaniem militarnym. W społeczeństwie demokratycznym nie ma i w ogóle nie powinno być miejsca dla partii politycznej, która nosi broń - podkreślił.
Hamas, który przeprowadził kilkadziesiąt samobójczych zamachów w Izraelu, honoruje obecnie rozejm między Izraelem a Palestyńczykami, ale odrzucił wezwanie do rozbrojenia się po wyborach. Prawdopodobnie dobrze wypadnie w wyborach, chociaż jest mało prawdopodobne, aby uzyskał lepszy wynik od Fatahu Mahmuda Abbasa - pisze agencja AP.
Początkowo termin wycofywania ustalono na 25 lipca. Cała operacja wycofania miałaby potrwać ok. sześciu tygodni. Terytoria palestyńskie w Strefie Gazy opuściliby wszyscy osadnicy żydowscy. Opuściliby oni także cztery ze 120 osad na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Dzień Tisza be Aw poprzedzony jest trzytygodniowym okresem, podczas którego obowiązuje post, nie zawiera się małżeństw i nie kupuje nowych rzeczy. Czytane są fragmenty proroctw o grzechu Izraela i nadchodzącym upadku. Żałoba narasta podczas dziewięciu dni bezpośrednio przed Tisza be Aw; niektórzy jedzą tylko chleb i piją wodę lub nawet posypują je popiołem.
Przez cały Tisza be-Aw obowiązuje całkowity post i żałoba. Zakazane jest również studiowanie Tory, z wyjątkiem Księgi Lamentacji oraz komentarzy do niej, Księgi Hioba, przekleństw Księgi Kapłańskiej, fragmentów Księgi Jeremiasza oraz opowieści talmudycznych opisujących zniszczenie Jerozolimy. Tak jak podczas żałoby siada się na ziemi lub na niskich stołkach czy ławach.