Trwa ładowanie...
d246rh8

Pochód Lajkonika na krajowej liście dziedzictwa kulturowego

Pochód Lajkonika oraz szopkarstwo krakowskie to dwie tradycje, którymi opiekuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W poniedziałek zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pochód Lajkonika na krajowej liście dziedzictwa kulturowego
(Facebook.com/MHKrakow)
d246rh8

4 sierpnia w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się uroczyste ogłoszenie pierwszych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta powstała w oparciu o Konwencję UNESCO z 2003 r. Na liście znalazło się pięć polskich tradycji, wśród nich znalazły się dwie krakowskie: pochód Lajkonika i szopkarstwo, które bardzo silnie wpisały się w tradycję miasta, ale także Polski i świata.

Elementy niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisane na listę muszą być przekazywane z pokolenia na pokolenie i praktykowane przez grupy uznające te elementy za swoje dziedzictwo. W rozumieniu konwencji definiowane są one jako: tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne, praktyki społeczno-kulturowe, wiedza i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata oraz rzemiosło tradycyjne.

d246rh8

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d246rh8

d246rh8
Więcej tematów