Trwa ładowanie...
d48c15t

PO: złożymy projekt, który da rodzicom 500 zł na każde dziecko od połowy 2016 r.

• PO jeszcze w piątek złoży w Sejmie projekt ustawy
• Projekt zakłada wprowadzenie świadczenia na każde dziecko
• 500 zł byłoby wypłacane od 1 lipca
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PO: złożymy projekt, który da rodzicom 500 zł na każde dziecko od połowy 2016 r.
(WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d48c15t

PO proponuje, by od 1 lipca br. rodzice otrzymywali 500 zł miesięcznie na każde dziecko. - To uczciwy, sprawiedliwy projekt - przekonują politycy Platformy. Zapowiedzieli, że odpowiedni projekt ustawy trafi do Sejmu jeszcze w piątek.

Projekt rządowego programu Rodzina 500 plus - którym Sejm ma zająć się w przyszłym tygodniu - zakłada, że 500 zł miesięcznie będzie na drugie i kolejne dziecko. W przypadku pierwszego dziecka świadczenie takie ma przysługiwać rodzinom, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. W ocenie rządu w tym roku program ma kosztować budżet państwa ponad 17 mld zł.

Szef PO Grzegorz Schetyna stwierdził na piątkowej konferencji prasowej, że - pomimo zapowiedzi PiS w kampanii wyborczej - w projekcie rządowym nie ma zapisu, że każde dziecko otrzyma 500 złotych. - PiS dzieli Polaków, znajduje tych gorszego sortu, zaczyna też dzielić dzieci, nie ma na to zgody Platformy, popieramy wariant 500 złotych na każde dziecko, bez szukania różnic, między matkami samotnie wychowującymi dzieci, a rodzinami - oświadczył.

d48c15t

Schetyna dodał, że "wszystkie dzieci są dobrego sortu, wszystkim chcemy tak samo pomagać". Wyraził też nadzieję, że marszałek Sejmu wprowadzi szybko projekt PO do prac parlamentarnych.

Szef klubu PO Sławomir Neuman przyznał, że Platforma była przeciwna przedstawianej już w kampanii wyborczej propozycji PiS w sprawie świadczenia 500 zł na dzieci. Ale - jak podkreślił - skoro PiS wygrał wybory i jest to sztandarowy projekt rządu, który i tak ma zostać zrealizowany, to PO ma uczciwą i sprawiedliwą propozycję w tej kwestii. Dodał, że będzie to element wcześniejszych działań PO "na niwie polityki prorodzinnej".

- PiS przyjęło, że ich sztandarowym projektem jest 500 złotych na dziecko, wiemy dobrze, że to będzie przegłosowane w Sejmie. Chcemy poprawić ten projekt, zrobić z niego projekt sprawiedliwy - powiedział Neumann.

Szef klubu PO powiedział na konferencji prasowej, że projekt jego klubu "zakłada po pierwsze wprowadzenie na każde dziecko 500 zł, jako inwestycji w dzieci". - Nie jako pomoc społeczna, ale jako świadczenie inwestycyjne, rodzinne - od połowy tego roku, także dla dzieci pierwszych, drugich, trzecich, czwartych, w każdej rodzinie - podkreślił.

d48c15t

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) podkreśliła, że nie można dzielić dzieci na lepsze i gorsze. - Kobiety nie mogą zrozumieć dlaczego pierwsze dziecko będzie pominięte, chodzi przecież o to, żeby zachęcić ludzi do posiadania dzieci. Musimy myśleć o wszystkich dzieciach, o kobietach samotnych - zaznaczyła.

Neumann podkreślił, że Platforma jako partia odpowiedzialna za budżet, zdaje sobie sprawę, że w tegorocznym budżecie nie ma przewidzianych środków na to, żeby można było sfinansować takie świadczenia już od 1 kwietnia. Z tego względu - mówił - projekt PO przewiduje, że świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko byłoby wypłacane od 1 lipca 2016 r.

- Koszty, jakie są do poniesienia w związku z tym, żeby każde dziecko (otrzymywało świadczenie) - także te trzy miliony dzieci wykluczonych przez PiS w ich projekcie - są możliwe do udźwignięcia w tym budżecie od połowy roku - ocenił Neumann.

Dodał, że projekt PO zakłada uproszczenie procedury transferu środków dla dzieci. - Projekt PiS zakłada powołanie dodatkowej administracji, zatrudnienie tysiąca nowych urzędników. W naszym projekcie całą tę procedurę dostarczania środków do rodzin przejmuje ZUS. Nie trzeba wtedy zatrudniać nowych ludzi, nie trzeba powoływać nowych komórek w samorządach. W takiej sytuacji te środki, które są w budżecie - 18 miliardów złotych - wystarczą na to, aby na każde dziecko od połowy roku, można było przeznaczyć 500 złotych - powiedział Neumann.

d48c15t

Rzecznik rządu: przyjrzymy się propozycji z dużą dozą ostrożności

Pytany o propozycję PO rzecznik rządu odpowiedział, że "oczy przeciera ze zdumienia, że PO obudziła się po ośmiu latach i dostrzega realne problemy Polaków, zauważyła, że doprowadziła do ruiny budżety domowe wielu polskich rodzinom".

- Polski rząd na pewno przyjrzy się tym propozycjom, natomiast z dużą dozą ostrożności podchodzimy do tej propozycji - powiedział Bochenek.

Podkreślił, że projekt rządowy zakłada, że otrzymanie środków na pierwsze dziecko jest uwarunkowane spełnieniem kryterium dochodowego.

d48c15t

- Projekt ustawy został złożony do parlamentu. Pewnie parlamentarzyści będą mieli możliwość zgłaszania swoich poprawek. Będziemy to na pewno rozważać, jeżeli te poprawki zostaną uznane za uzasadnione i będą celne, natomiast nasz projekt jest przeznaczony dla wszystkich polskich rodzin i będzie to wsparcie nawet dla 3,5 mln polskich dzieci - powiedział Bochenek.

Dodał, że rządowa propozycja to program prodemograficzny. - Zależy nam na tym, żeby we wszystkich polskich rodzinach rodziło się jak najwięcej dzieci. W Polsce wskaźnik dzietności jest bardzo niski na poziomie 1,2-1,3 procent. Zależy nam na tym, żeby na skutek uregulowań ustawowych, które wprowadzamy, wskaźnik dzietności wzrósł do poziomu 1,6-1,7 proc. Choć i tak pewnie trzeba podnieść jeszcze kolejne działania prodemograficzne, aby wzrósł on do poziomu 2,1 proc., bo tylko taki wskaźnik gwarantuje nam właściwy poziom zastępowalności pokoleń - powiedział rzecznik rządu.

Zgodnie z rządowym projektem świadczenie ma być wypłacane przez urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Uprawnionych do niego ma być 2 mln 700 polskich rodzin. Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. Resort rodziny chce, by było ono wypłacane od kwietnia br.

W ocenie rządu w tym roku program ten ma kosztować budżet państwa ponad 17 mld zł.

d48c15t

Podziel się opinią

Share
d48c15t
d48c15t
Więcej tematów