Trwa ładowanie...
22-03-2016 14:25

Po zamachach w Brukseli zredukowano obsadę elektrowni atomowych

• Chodzi o dwie belgijskie siłownie Doel i Tihange
• W elektrowniach pozostali tylko niezbędni pracownicy

Po zamachach w Brukseli zredukowano obsadę elektrowni atomowychŹródło: Wikimedia Commons/Michielverbeek
d1xjlcs
d1xjlcs

Po zamachach terrorystycznych w Brukseli do minimum zredukowano personel w obu belgijskich elektrowniach atomowych - Doel i Tihange. - Pozostali tam tylko ci, którzy naprawdę musieli - powiedział rzecznik belgijskiego nadzoru nuklearnego AFCN.

Agencja prasowa Belga informuje, że AFCN zarządził podjęcie działań mających do minimum zredukować ryzyko dostania się na teren elektrowni atomowych "osób mających złe zamiary".

AFCN podkreśla, że cały personel elektrowni atomowych - w każdej pracuje ok. tysiąca osób - zostanie dokładnie skontrolowany.

Obie belgijskie elektrownie atomowe przez cały czas wytwarzają prąd.

d1xjlcs

Według doniesień belgijskich mediów elektrowni nie opuścili wszyscy pracownicy. - Zostają ci, potrzebni do zapewnienia pracy przedsiębiorstwa - potwierdził agencji Reutera przedstawiciel francuskiego koncernu Engie, operatora siłowni.

Władze twierdzą, że ewakuacja to standardowa procedura, gdy alarm terrorystyczny osiąga czwarty stopień.

Tymczasem belgijska policja powiększyła po atakach w Brukseli strefę bezpieczeństwa, zamykając dostęp dla postronnych osób już nie tylko wokół stacji metra Maelbeek, na której doszło do zamachu, ale również do niektórych instytucji UE.

d1xjlcs

Policja uniemożliwia dostęp do ulic wokół głównej siedziby Komisji Europejskiej oraz położonej tuż obok stacji metra Schuman.

Jak poinformował wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, uliczki dojazdowe do tej instytucji również zostały otoczone przez wozy pancerne.

W kwaterze głównej NATO w Brukseli podniesiono stan alertu w związku z zamachami terrorystycznymi, do których doszło wcześniej w tym mieście.

d1xjlcs

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapewnił o wsparciu dla Belgii w tym "mrocznym dniu". "To tchórzliwy atak. Atak na nasze wartości i otwarte społeczeństwa. Terroryzm nie pokona demokracji, nie zabierze naszych wartości" - napisał w oświadczeniu sekretarz generalny NATO.

Ataki na lotnisku i w metrze

Liczba ofiar zamachów terrorystycznych w Brukseli wzrosła do 34, z czego 20 osób zginęło w metrze, a 14 na lotnisku - poinformował belgijski publiczny nadawca VRT. Wcześniej podawano, że z stolicy Belgii zginęło 28 ludzi.

Pierwszy atak miał miejsce przed godziną 8 rano na lotnisku Zaventem w belgijskiej stolicy, gdzie doszło do podwójnej eksplozji. Kolejny zamach nastąpił dwie godziny później w wagonie metra na stacji Maelbeek w pobliżu siedzib instytucji UE.

d1xjlcs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xjlcs
Więcej tematów