Trwa ładowanie...
d4k45j8

PO wzywa Witolda Waszczykowskiego do złożenia wyjaśnień

Platforma Obywatelska wezwała szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego oraz wiceministra Konrada Szymańskiego, aby na posiedzeniu sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej złożyli wyjaśnienia na temat dalszego prowadzenie polityki zagranicznej. PO chce się dowiedzieć się, czy rząd ma plan wyprowadzenia Polski z Unii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PO wzywa Witolda Waszczykowskiego do złożenia wyjaśnień
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d4k45j8

"Czy istnieje już plan wyprowadzenia Polski z UE?"

- Wzywamy pana ministra Waszczykowskiego, ministra spraw zagranicznych, oraz pana Konrada Szymańskiego, ministra do spraw europejskich, na Komisję do spraw Europejskich, w celu złożenia wyjaśnień, co do dalszego prowadzenia polityki zagranicznej i wyjaśnienia słów odnośnie obniżania zaufania w stosunku do Unii Europejskiej i prowadzenia negatywnej polityki względem Unii - oświadczył w poniedziałek Cezary Tomczyk na konferencji prasowej w Sejmie.

Tomczyk dopytywał, "czy istnieje już plan wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej, a jeśli istnieje, to czy może jest już w realizacji". Według posła PO świadczą o tym wypowiedzi szefa MSZ.

d4k45j8

Tomczyk domagał się wyjaśnień w związku ze styczniowym spotkaniem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z liderką francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen. - Pani Marine Le Pen jest zwolenniczką tego, żeby rozmontować Unię Europejską, a również tego, żeby NATO przestało istnieć - podkreślił Tomczyk.

"Brak profesjonalizmu, brak sojuszników"

Według byłego wiceszefa MSZ Rafała Trzaskowskiego rząd PiS, "w tej chwili pozbawiony sojuszników i agresywnie nastawiony do Unii Europejskiej, będzie przegrywał każdą ważną w UE batalię: o budżet, o politykę energetyczną, o politykę wschodnią, o liberalizację wspólnego rynku".

Zdaniem Trzaskowskiego, gabinet PiS, tłumacząc swoją postawę oraz "brak profesjonalizmu, brak sojuszników", będzie jeszcze bardziej zaostrzał kurs w UE. - Co może się skończyć na wyjściu Polski z Unii Europejskiej, bo tylko w ten sposób PiS będzie w stanie uzasadnić swoje porażki - powiedział polityk Platformy.

d4k45j8

- Jesteśmy w najwyższym stopniu zaniepokojeni. Uważamy, że trzeba natychmiast reagować - podkreślił poseł.

Trzaskowski, pytany o wypowiedzi polityków PiS, którzy przekonują, że nie ma strategii wyjście Polski z Unii Europejskiej, odparł: "problem polega na tym, że wszyscy czytamy gazety, słyszymy wypowiedzi polityków PiS i zamiast wysnuwać wniosek, że przegrali, że trzeba teraz szukać sojuszników, że trzeba przede wszystkim dbać o polską rację stanu, to polscy najważniejsi politycy - minister spraw zagranicznych i w pewnym sensie wtóruje mu minister ds. europejskich - mówią o tym, że trzeba zaostrzać kurs".

- Niepokoimy się, że w tej chwili jedyni sojusznicy, którzy klaszczą rządowi PiS, to wszelkiej maści eurosceptycy - stwierdził poseł PO.

Deklaracje Marine Le Pen

d4k45j8

Jak podał dziennik "Rzeczpospolita", liderka Frontu Narodowego Marine Le Pen zadeklarowała, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich we Francji podejmie współpracę z Jarosławem Kaczyńskim w celu demontażu Unii Europejskiej.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział w poniedziałek, że w przypadku wygranej Marine Le Pen w wyborach prezydenckich widzi bardzo ograniczone pole dla wspólnych inicjatyw w sprawach naprawdę ważnych dla Polski.

To gra wyborcza - ocenił Szymański wypowiedź Le Pen. Z kolei europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski powiedział, że Jarosław Kaczyński nie poprze Marie Le Pen, a w przypadku Prawa i Sprawiedliwości nie ma strategii wyjścia z Unii Europejskiej.

Przywódcy państw UE ponownie wybrali w czwartek Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Decyzja zapadła w głosowaniu na unijnym szczycie w Brukseli. Przeciwko Tuskowi zagłosowała tylko premier Beata Szydło.

d4k45j8

Podziel się opinią

Share
d4k45j8
d4k45j8
Więcej tematów