PolskaPO wyśle pismo do NIK ws. reformy edukacji

PO wyśle pismo do NIK ws. reformy edukacji

Platforma Obywatelska chce, by Najwyższa Izba Kontroli zbadała jak rząd przygotował reformę edukacji, która ma m.in. zlikwidować gimnazja. Jeszcze w piątek do NIK ma trafić wniosek w tej sprawie. Zdaniem polityków PO, rząd przyznał m.in. zbyt mało środków samorządom na przygotowanie zmian w oświacie.

PO wyśle pismo do NIK ws. reformy edukacji
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

Według PO, NIK ma sprawdzić m.in. czy obecnie istniejące szkoły są przygotowane na przyjęcie innych, niż dotychczasowych uczniów. Chodzi o przyjęcie młodszych lub starszych dzieci. NIK ma też zbadać, czy samorządy mają wystarczającą ilość pieniędzy na przygotowanie szkół do reformy edukacji.

- Postanowiliśmy skierować pismo do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie stopnia przygotowania rządu do przeprowadzenia reformy edukacji, szczególnie jeśli chodzi o jego wymiar finansowy i wymiar organizacyjny. Uważamy, że przygotowania po prostu nie ma, a środków finansowych także brak - powiedział na konferencji prasowej szef sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Rafał Grupiński (PO).

Zdaniem byłej szefowej MEN, Krystyny Szumilas, z zapisów w tegorocznym budżecie wynika, że samorządy nie mają pieniędzy na wprowadzenie zmian wynikających z reformy edukacji. - Samorządy do końca marca muszą przygotować nową sieć szkolną, muszą podjąć decyzję, do której podstawówki zostaną przyjęci uczniowie 7 i 8 klas. To rodzi pytanie, czy w tych podstawówkach będą pracownie fizyczne, chemiczne, czy te placówki są przygotowane na nauczanie przedmiotowe starszych uczniów – powiedziała posłanka PO. Zdaniem posłanki problem dotyczy też gimnazjów, które nie są przystosowane do nauki w nich 7-letnich dzieci.

Pilna sprawa

W piśmie do NIK Platforma wnosi o zbadanie ile środków przy okazji reformy edukacji wydanych wcześniej zostanie „zmarnowanych”. PO oczekuje, że NIK zajmie się jej wnioskiem w trybie pilnym. Jak przekonywała Krystyna Szumilas, sprawa dotyczy pięciu milionów Polaków.

Reforma edukacji rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący VI klasę szkoły podstawowej nie pójdą do gimnazjum, ale do VII klasy szkoły podstawowej. Od przyszłego roku szkolnego rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów, a w roku szkolnym 2018/2019 opuści je ostatni rocznik uczniów. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

reforma edukacjimenpo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)