Trwa ładowanie...
reforma edukacji
27-01-2017 12:25

PO wyśle pismo do NIK ws. reformy edukacji

Platforma Obywatelska chce, by Najwyższa Izba Kontroli zbadała jak rząd przygotował reformę edukacji, która ma m.in. zlikwidować gimnazja. Jeszcze w piątek do NIK ma trafić wniosek w tej sprawie. Zdaniem polityków PO, rząd przyznał m.in. zbyt mało środków samorządom na przygotowanie zmian w oświacie.

PO wyśle pismo do NIK ws. reformy edukacjiŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d3d6wbq
d3d6wbq

Według PO, NIK ma sprawdzić m.in. czy obecnie istniejące szkoły są przygotowane na przyjęcie innych, niż dotychczasowych uczniów. Chodzi o przyjęcie młodszych lub starszych dzieci. NIK ma też zbadać, czy samorządy mają wystarczającą ilość pieniędzy na przygotowanie szkół do reformy edukacji.

- Postanowiliśmy skierować pismo do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie stopnia przygotowania rządu do przeprowadzenia reformy edukacji, szczególnie jeśli chodzi o jego wymiar finansowy i wymiar organizacyjny. Uważamy, że przygotowania po prostu nie ma, a środków finansowych także brak - powiedział na konferencji prasowej szef sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Rafał Grupiński (PO).

Zdaniem byłej szefowej MEN, Krystyny Szumilas, z zapisów w tegorocznym budżecie wynika, że samorządy nie mają pieniędzy na wprowadzenie zmian wynikających z reformy edukacji. - Samorządy do końca marca muszą przygotować nową sieć szkolną, muszą podjąć decyzję, do której podstawówki zostaną przyjęci uczniowie 7 i 8 klas. To rodzi pytanie, czy w tych podstawówkach będą pracownie fizyczne, chemiczne, czy te placówki są przygotowane na nauczanie przedmiotowe starszych uczniów – powiedziała posłanka PO. Zdaniem posłanki problem dotyczy też gimnazjów, które nie są przystosowane do nauki w nich 7-letnich dzieci.

Pilna sprawa

W piśmie do NIK Platforma wnosi o zbadanie ile środków przy okazji reformy edukacji wydanych wcześniej zostanie „zmarnowanych”. PO oczekuje, że NIK zajmie się jej wnioskiem w trybie pilnym. Jak przekonywała Krystyna Szumilas, sprawa dotyczy pięciu milionów Polaków.

Reforma edukacji rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący VI klasę szkoły podstawowej nie pójdą do gimnazjum, ale do VII klasy szkoły podstawowej. Od przyszłego roku szkolnego rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów, a w roku szkolnym 2018/2019 opuści je ostatni rocznik uczniów. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

d3d6wbq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d6wbq
Więcej tematów