PO w wyborach do PE - 25% poparcia
Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego
odbyły się w marcu, Platforma Obywatelska uzyskałaby 25-procentowe
poparcie, co oznacza wzrost aż o 10% w porównaniu z
deklaracjami z października - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Kolejne miejsca zajęliby kandydaci PiS - 13% poparcia (wzrost o 2% od października), Samoobrony - 11% (wzrost o 4%), SLD-UP - 10% (spadek o 8%). LPR - z 6% poparcia (spadek o 1%) i PSL - z 5% poparcia (spadek o 1%) znalazły się na granicy błędu statystycznego.
Nadal prawie jedna czwarta (24%) respondentów chcących wziąć udział w wyborach do PE nie wie, na kandydatów jakiej partii lub komitetu będzie głosować.
Mimo zbliżającego się terminu głosowania maleje zainteresowanie i chęć uczestniczenia w wyborach. Obecnie ponad połowa Polaków (57%) twierdzi, że nie interesuje się wyborami do PE, jedynie dwie piąte (40%, o 7% mniej niż w październiku) wykazuje zainteresowanie.
Bardzo wyraźnie (z 59 do 41%) zmalała liczba osób deklarujących zdecydowaną chęć udziału w wyborach do PE.
CBOS podaje dwie główne przyczyny spadającego zainteresowania wyborami do PE wśród Polaków: brak jakiejkolwiek kampanii informującej, czym jest PE i jakie możliwości będą mieli eurodeputowani oraz sytuację na krajowej scenie politycznej.
Mimo niskiego poparcia dla partii politycznych nie widać, by inicjatywy obywatelskie miały szanse na poważniejszy sukces, chociaż - według CBOS - Polacy chętniej głosowaliby na kandydatów niepartyjnych, gdyby mieli możliwość wyboru. Taką wolę zadeklarowało 59% chcących wziąć udział w głosowaniu.