Po tym leku odrastają zęby? Trwają testy w Japonii

Opowieść o medykamencie, którego zażycie może przynieść oszałamiający efekt w postaci odrastania zębów, brzmi jak mrzonka. Jednak - jak przekonują japońscy naukowcy - to może wkrótce okazać się rzeczywistością. Nad lekiem pracują naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kioto i Uniwersytetu w Fukui.

Zamiast implantów podawany dożylnie lek, który powoduje odrastanie zębów? Japońscy naukowcy twierdzą, że to możliwe
Zamiast implantów podawany dożylnie lek, który powoduje odrastanie zębów? Japońscy naukowcy twierdzą, że to możliwe
Źródło zdjęć: © East News

Lek, który w stomatologicznej branży może stać się przełomowy, może być dostępny do 2030 roku. Jednak do zakończenia fazy testów brakuje jeszcze jednego ważnego elementu - prób przeprowadzonych na ludziach.

Przekonali się, że przeciwciało dla jednego genu może stymulować wzrost zębów u myszy cierpiących na agenezję zębów, chorobę wrodzoną. Artykuł na ten temat został opublikowany w Science Advances.

Stomatologiczna sensacja. Lek, po którym myszom odrosły zęby

Inspiracją dla japońskich naukowców były stomatologiczne anomalie, jakie zdarzają się w naturze. Japończycy badali przyczyny genetyczne przypadków posiadania zbyt dużej liczby zębów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sensacyjne odkrycie na brzegu rzeki w Małopolsce. Wędkarz trafił na kość mamuta

Według Katsu Takahashiego, jednego z głównych autorów badania i starszego wykładowcy w Wyższej Szkole Medycznej Uniwersytetu w Kioto, zidentyfikowano podstawowe cząsteczki odpowiedzialne za rozwój zębów. Kilka z nich moduluje wzrost wielu narządów i tkanek już w życiu płodowym.

Eksperymenty z elementami przeciwciał doprowadziły do szokujących wyników. Podanie preparatów myszom sprawiło, że udało się wygenerować nowy ząb u niektórych osobników. Kolejne próby, z równym powodzeniem, przeprowadzono na fretkach.

"Fretki to zwierzęta dwufiodontowe o wzorach uzębienia podobnych do ludzi. Naszym następnym planem jest przetestowanie przeciwciał na innych zwierzętach, takich jak świnie i psy" - wyjaśnia Takahashi.

Podawany dożylnie lek, który ma stymulować odrastanie zębów, będzie teraz poddany kolejnej, ważnej fazie testów. Niewykluczone, że pierwsza grupa badawcza, składająca się z 30 mężczyzn w wieku od 30 do 64 lat, którzy stracili co najmniej jeden ząb trzonowy, rozpocznie leczenie jeszcze w tym roku.

Źródło: science.org

Źródło artykułu:WP Wiadomości
stomatologianaukaprzełomowe odkrycie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (221)