ŚwiatPo śmierci Pinocheta starcia demonstrantów z policją

Po śmierci Pinocheta starcia demonstrantów z policją

Po śmierci chilijskiego
dyktatora generała Augusto Pinocheta w wielu miejscach Santiago w
nocy z niedzieli na poniedziałek wybuchły starcia demonstrantów z
policją. Według władz, 23 funkcjonariuszy odniosło obrażenia.

Po śmierci Pinocheta starcia demonstrantów z policją
Źródło zdjęć: © AFP

11.12.2006 | aktual.: 11.12.2006 16:26

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/reakcje-po-smierci-pinocheta-6038699833471617g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/reakcje-po-smierci-pinocheta-6038699833471617g )
Reakcje po śmierci Pinocheta

Wiceminister spraw wewnętrznych Felipe Harboe podał, że doszło do aresztowań. Nie precyzował jednak liczby zatrzymanych.

Wiadomość o śmierci Pinocheta wywołała w Chile nagły wybuch skrajnych emocji. Na ulice Santiago wyszły tysiące zwolenników i przeciwników zmarłego dyktatora. Sympatycy opłakiwali śmierć, podczas gdy rywale ubolewali, że generałowi udało się uniknąć kary za przypisywane jego reżimowi zbrodnie.

Starcia wybuchły w chwili, gdy policja chciała powstrzymać wielotysięczny pochód zmierzający pod pałac prezydencki La Moneda. Ponadto do tłumu manifestantów wdarła się grupa zamaskowanych mężczyzn. Policja chciała ich odizolować od pokojowych demonstrantów.

Na głównej ulicy miasta - alei Alameda, po północy demonstranci wznieśli prowizoryczne barykady i podłożyli pod nie ogień. Policjanci, aby rozproszyć tłum, użyli armatek wodnych i gazu. W trakcie starć zniszczono dwa budynki bankowe.

Walki z policją przeniosły się na robotnicze przedmieścia chilijskiej metropolii. Tam spłonęło kilka samochodów. Do starć doszło też w kilku innych miejscowościach.

Władze apelowały o zachowanie spokoju.

Augusto Pinochet zmarł w niedzielę w wieku 91 lat. Generał doszedł do władzy w 1973 roku jako przywódca wojskowego puczu, który obalił lewicowego prezydenta Salvadora Allende. Jak się szacuje, ofiarą funkcjonującej przez 17 lat wojskowej dyktatury padło około 3 tysiące ludzi. Dyktatora oskarża się również o przestępstwa finansowe - unikanie płacenia podatków oraz posiadanie wielomilionowych kont w zagranicznych bankach.

W Chile opinie na temat zmarłego są podzielone. Niektórzy uważają, że choć sprawował surowe rządy, przyczynił się do rozwoju kraju wprowadzając liberalne, wolnorynkowe reformy. Inni postrzegają go wyłącznie jako brutalnego dyktatora, który ustawicznie łamał prawa człowieka.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)