PO przed PiS, LiD może liczyć na 16% głosów
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na
początku sierpnia, PO mogłaby liczyć na 34% poparcie, a PiS -
na 27% - wynika z najnowszego sondażu Polskiej Grupy
Badawczej. Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się koalicja Lewica i
Demokraci z 16% poparciem.
Do Sejmu dostałby się także LiS - ugrupowanie tworzone przez LPR i Samoobronę - na które zagłosowałoby 13% ankietowanych.
Piątym i ostatnim ugrupowaniem, które według sondażu zdobyłoby miejsca w Sejmie, jest PSL z 5-procentowym poparciem.
Do Sejmu nie weszłyby Krajowa Partia Emerytów i Rencistów (3%) i Unia Polityki Realnej (1%).
W stosunku do sondażu z drugiej połowy lipca o 1 punkt procentowy spadło poparcia dla PO i LiS, a o 2 punkty procentowe wzrosły notowania PiS. Poparcie dla LiD i PSL nie zmieniło się.
PGB przeprowadziła także symulację podziału 460 mandatów w Sejmie. Według niej, PO miałaby 172 posłów, PiS - 139, LiD - 73, LiS - 62, PSL - 12 oraz Mniejszość Niemiecka - 2.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 1-3 sierpnia na reprezentatywnej grupie 1004 osób powyżej 18. roku życia.
Łącznie - podano w komunikacie - PGB przeprowadziła w okresie od 1 lipca do 3 sierpnia pięć badań preferencji wyborczych na łącznej grupie 4877 osób.
Wynikające z nich średnie poparcie dla ugrupowań politycznych to: PO - 32%, PiS - 29%, LiD - 16%, LiS - 13%, PSL - 5%, KPEiR - 3%, UPR - 1%.
Według PGB, największe wahania poparcia wśród osób deklarujących udział w wyborach i mających sprecyzowane preferencje dotyczyły dwóch największych partii: PO i PiS.
W ciągu ostatniego miesiąca - podaje PGB - na PO wskazywało od 29 do 35% badanych, a na PiS od 25 do 34%. Zdeklarowany elektorat LiD zamknął się w przedziale od 14 do 18%, LiS - 13- 14%.
PSL uzyskiwało regularnie 5%, pozostałe dwie partie uwzględnione w sondażu - KPEiR i UPR - nie przekraczały progu wyborczego.