PO przeciwna regulacjom ws. rzemiosła, handlu i ubezpieczenia OC
PO krytykuje propozycje dotyczące rzemiosła,
wielkopowierzchniowych sklepów i finansowania leczenia ofiar
wypadku drogowych z ubezpieczenia OC, nad którymi pracuje
parlament. Platforma nie wyklucza, że jeśli ustawy te wejdą z
życie, to zaskarży je do Trybunału Konstytucyjnego.
Ustawa o rzemiośle, przyjęta przez Sejm, ale odrzucona przez Senat, nakłada obowiązek posiadania kwalifikacji do wykonywania zawodów rzemieślniczych oraz rozszerza definicję rzemieślnika. Weryfikacją kwalifikacji miałby być płatny egzamin przeprowadzany przez izby rzemieślnicze zrzeszone w Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP).
Senator PO - Mirosława Nykiel przekonywała podczas konferencji prasowej, że przepisy tej ustawy naruszają konstytucję, m.in. w obszarze wolności i swobody gospodarczej oraz równego traktowania podmiotów gospodarczych; tworzyłyby bariery do swobodnego wykonywania zawodu, a pozycja ZRP byłaby uprzywilejowana.
Jak dodała, chciałaby rekomendować Sejmowi, który ponownie będzie się zajmował ustawą, jej odrzucenie.
Krytykowana przez PO ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, którą Sejm przyjął w zeszłym tygodniu, przewiduje, że utworzenie sklepu o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. metrów kw. będzie wymagać zezwolenia gminy i sejmiku wojewódzkiego. Do budowy nieco mniejszego sklepu - od 400 m kw. do 2 tys. m kw. - wystarczy zgoda gminy. Natomiast budowa obiektu handlowego o powierzchni handlowej do 400 m kw. będzie możliwa bez zezwolenia.
Zdaniem posła PO Jakuba Szulca, skutki ustawy odczują klienci. Wszyscy ci, którzy mają cokolwiek do kupienia począwszy od zakupów codziennych (...) po towary bardziej skomplikowane będą za te towary płacili więcej - ocenił Szulc. Jak dodał, uzyskanie pozwolenia będzie wymagało opłaty 25 zł od każdego metra kwadratowego powierzchni handlowej nowo otwieranych sklepów.
Ta ustawa jest przypuszczalnie kolejnym niekonstytucyjnym aktem prawnym, ponieważ stoi w sprzeczności z wolnością gospodarowania w Polsce, ogranicza prawa burmistrzów do tego, żeby prowadzić politykę gospodarczą na terenie ich własnej gminy - podkreślił Szulc. Poseł PO przypomniał ponadto, że ustawę współtworzył poseł Samoobrony Waldemar Nowakowski, założyciel sieci sklepów Lewiatan. Szulc podkreślił, że Nowakowski jest nadal udziałowcem tej sieci. Znakomita większość sklepów sieci Lewiatan są to sklepy, które takich pozwoleń nie będą wymagały, czyli sklepy o powierzchni poniżej 400 m kw. - mówił poseł.
Jak dodał, jeżeli ustawa nie zostanie odrzucona w całości przez Senat, PO zaskarży ją do TK.
Platforma Obywatelska jest także przeciwna podwyższeniu składek polis komunikacyjnych OC. Zdaniem posłów tej partii, tak się stanie, jeżeli wejdzie w życie ustawa wprowadzająca finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z ubezpieczenia, czyli tak zwany "podatek Religi". Sejm kończy prace nad ustawą. Poseł Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski ma jednak nadzieję, że ustawa trafi do kosza.
Zdaniem posła Chlebowskiego jest to kolejny podatek, który zostanie nałożony na wszystkich właścicieli samochodów. W konsekwencji - powiedział polityk - wzrosną składki na OC. Zbigniew Chlebowski jest przekonany, że jeżeli ustawa wejdzie w życie, zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ narusza artykuł konstytucji mówiący o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej.
Ustawa miałaby zobowiązywać sprawców wypadków drogowych do finansowania leczenia ofiar tych wypadków. Rząd zaproponował, aby wszystkie firmy ubezpieczeniowe odprowadzały do narodowego Funduszu Zdrowia 12-procentowy ryczałt.
Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych przestrzegali jeszcze podczas rządowych prac nad projektem, przed ryzykiem podwyższenia składek OC nawet o 18 procent, przy ryczałcie wynoszącym 12 proc. Natomiast resort zdrowia twierdził, że ustawa nie wprowadzi dodatkowych obciążeń, a ma jedynie egzekwować prawo do pokrycia przez sprawcę wypadku kosztów leczenia.
PAP, IAR