Trwa ładowanie...

PO prosi Zbigniewa Ziobrę o objęcie nadzorem śledztwa ws. caracali

Platforma Obywatelska nie odpuszcza. Chce, by Sejm zajął się ich wnioskiem o powołanie komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce. Prosi też Prokuratora Generalnego o objęcie specjalnym nadzorem śledztwa dotyczącego caracali.

PO prosi Zbigniewa Ziobrę o objęcie nadzorem śledztwa ws. caracaliŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
dn7pugo
dn7pugo

Platforma zwróci się też do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, aby na najbliższym posiedzeniu premier Beata Szydło udzieliła informacji ws. tego przetargu.

- Żądamy natychmiastowego procedowania wniosku PO o komisję śledczą ws. przetargu na śmigłowce - oświadczył Tomczyk.

- Mamy sprzeczne zeznania i wypowiedzi polityków w ciągu ostatnich dni dotyczące być może najważniejszego przetargu w naszym kraju. Być może jest tak, że właśnie mamy do czynienia z największą aferą III RP, bo mówimy o przetargu wartym 13 mld zł - dodał poseł PO.

dn7pugo

Marcin Kierwiński poinformował, że Platforma zwróci się także do marszałka Kuchcińskiego, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier Szydło przedstawiła informację na temat postępowania przetargowego ws. śmigłowców. - Aby opowiedziała Polakom o tym, jaka była rola pana Berczyńskiego - dodał Kierwiński.

- Wydaje się, że wszyscy podchodzą do tej sprawy w rządzie PiS bardzo lekko, tak jakby sprawa nie dotyczyła publicznych pieniędzy, tak jakby sprawa nie dotyczyła najważniejszego przetargu dla polskiej armii - powiedział polityk Platformy.

14 kwietnia wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Berczyński stwierdził: "to ja wykończyłem Caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie". MON tym słowom zaprzeczyło; także wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił, że nazwisko Berczyńskiego ani razu się nie pojawiło w trakcie negocjacji związanych z przetargiem.

Berczyński złożył rezygnację z funkcji szefa podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, która została przyjęta. Przestał też być przewodniczącym rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi.

dn7pugo

Terlecki o powołaniu komisji śledczej: to pomysł księżycowy

Powoływanie komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce wydaje się być pomysłem księżycowym, całkowicie niepoważnym - tak szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skomentował apel polityków PO.

Szef klubu PiS, odniósł się także do słów Berczyńskiego o jego roli ws. przetargu na śmigłowce. Swierdził, że "kwestie związane z tą niefortunną wypowiedzią są chyba wyjaśnione".

- Pan Berczyński z tego, co się orientujemy złożył dymisję, a powoływanie komisji śledczej w sprawach jakby rozstrzygniętych wydaje się być pomysłem księżycowym, całkowicie niepoważnym. To tak jakby powołać komisję śledczą do sprawy badania wypadku drogowego pani premier - powiedział Terlecki.

dn7pugo

Według niego, politycy PO "zupełnie nie rozumieją rangi, czy znaczenia parlamentu i rangi spraw, które powinny być na poziomie komisji rozstrzygane".

Platforma: śledztwo w sprawie caracali powinien nadzorować Zbigniew Ziobro

PO nie tylko chce powołania komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce i domaga się informacji na temat tego przetargu od premier Beaty Szydło. Posłowie Platformy pragna też, by minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro objął specjalnym nadzorem śledztwo dot. przetargu na śmigłowce dla wojska. Wystosowali do niego w tej sprawie oficjalne pismo.

Platforma jakiś czas temu skierowała do prokuratury w Szczecinie, która - na wniosek PiS - bada okoliczności przeprowadzenia przetargu na zakup śmigłowców dla wojska, dwa zawiadomienia. W pierwszym z nich PO chce m.in. zbadania, czy w związku z zakończeniem rozmów offsetowych z Airbus Helicopters w sprawie kupna helikopterów caracal nie doszło do działania na szkodę państwa; w drugim wskazuje na konieczność przesłuchania dr. Wacława Berczyńskiego w związku z jego wypowiedzią dla "Dziennika Gazety Prawnej" o rzekomym "wykańczaniu caracali".

dn7pugo

- Przy takiej wadze problemu - z jednej strony kwestii bezpieczeństwa narodowego, z drugiej - miliardów w tle, nie wyobrażamy sobie, żeby Prokuratura Regionalna nie otrzymała wsparcia od prokuratora generalnego, tym bardziej, że pojawiają się nowe wątki - zaznaczył poseł PO Mariusz Witczak.

Jak dodał, najbardziej interesującym wątkiem jest "niejasna rola" dr. Berczyńskiego w postępowaniem przetargowym.

dn7pugo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn7pugo
Więcej tematów