Trwa ładowanie...

PO krytykuje działania prokuratury wobec śląskich biegłych. "Wracają złe praktyki IV RP"

• Borys Budka i Arkadiusz Myrcha z PO zapowiedzieli, że zwrócą się do ministra sprawiedliwości o wyjaśnienia dot. działań prokuratury wobec śląskich biegłych
• Chodzi o zawyżenie kosztów opinii uzupełniającej w procesie z prywatnego oskarżenia w sprawie śmierci Jerzego Ziobry, ojca ministra
• Prok. Hudyka: kwota wyłudzenia to ponad 370 tys. zł, a sprawa, w której ta opinia została wydana, dotyczy błędu w sztuce medycznej, skutkującego zgonem pacjenta
• Budka: to jest bardzo niepokojące, wracamy do złych praktyk z lat 2005-2007
• Ziobro: moja mama ma prawo dochodzić swoich racji przed sądem

Share
PO krytykuje działania prokuratury wobec śląskich biegłych. "Wracają złe praktyki IV RP"Źródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d1tf2r1

Posłowie PO: Borys Budka i Arkadiusz Myrcha zapowiedzieli, że zwrócą się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o wyjaśnienia dotyczące działań prokuratury wobec śląskich biegłych, którzy przed laty wydali dla sądu opinię na temat śmierci ojca ministra. - Wracają złe praktyki IV RP - stwierdził Budka.

Policja pod nadzorem prokuratury zabezpieczała we wtorek dokumentację u biegłych lekarzy ze Śląskiej Akademii Medycznej. Chodzi o zawyżenie kosztów opinii uzupełniającej w procesie z prywatnego oskarżenia w sprawie śmierci Jerzego Ziobry, ojca ministra sprawiedliwości. Informację o wkroczeniu policji do biegłych, podane we wtorek przez Radio Zet, potwierdziła PAP w małopolskim wydziale Prokuratury Krajowej.

- Po raz kolejny obserwujemy taki niepokojący sygnał, tym razem w stosunku do środowiska biegłych sądowych - ocenił Budka na konferencji prasowej w Sejmie. - Co stoi na przeszkodzie, by w normalnym trybie wezwać do prokuratury osoby, które wydawały te opinie? - pytał polityk.

d1tf2r1

- Wchodzenie o 6 rano do mieszkań biegłych sądowych stanowi w naszej ocenie jasny sygnał, który idzie do środowiska, tym razem lekarskiego, że IV RP nie zapomina o swych metodach działania - podkreślił. - Ubolewamy nad tym, że takie metody są powtarzane - dodał Budka.

- To jest bardzo niepokojące, wracamy do złych praktyk z lat 2005-2007. Na Śląsku wszyscy dobrze pamiętamy, co działo się, gdy prokuratorzy czy agenci działający na ich polecenie wkraczali rano do prywatnych mieszkań. Na Śląsku zawsze będziemy pamiętać o śmierci Barbary Blidy, która to śmierć do teraz ciąży i kładzie się cieniem na działalności ówczesnych służb i prokuratury - mówił poseł PO.

Arkadiusz Myrcha zapowiedział, że Platforma zwróci się na piśmie do ministra sprawiedliwości o wyjaśnienia dotyczące działań wobec śląskich biegłych. - Będziemy domagali się od ministra Ziobry wyjaśnień, czy w tej sprawie działał jako prokurator generalny i wpływał na jakiekolwiek ruchy kadrowe, które mogły w tej sprawie nastąpić. Mówi się bowiem, że zostały przeniesione specjalne osoby z prokuratury krakowskiej do Prokuratury Krajowej, żeby zajmować się tylko tą sprawą - podkreślił Myrcha.

- Domagamy się wyjaśnień od ministra Ziobry, czy wydawał w tej sprawie jakieś wiążące polecenia, co by sugerowało wprost, że żywotnie i prywatnie zainteresowany był rozstrzygnięciem tej sprawy, tym samym zaprzeczając swoim słowom, które padły dzisiaj z mównicy sejmowej, że wszyscy są równi wobec prawa - dodał poseł Platformy.

d1tf2r1

PO oczekuje też od szefa MS wyjaśnień, czy zamierza w dalszym ciągu "ingerować w tę sprawę".

Prok. Agnieszka Hudyka z wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Krakowie informowała w we worek PAP, że "kwota wyłudzenia to ponad 370 tys. zł, a sprawa, w której ta opinia została wydana, dotyczy błędu w sztuce medycznej, skutkującego zgonem pacjenta".

Były minister zdrowia Marian Zembala z PO złożył w Sejmie wniosek o zwołanie Konwentu Seniorów, aby uzupełnić porządek obrad o informację na temat zabezpieczenia dokumentów u biegłych lekarzy ze Śląskiej Akademii Medycznej. - Funkcjonariusze o godz. 6 wkroczyli do kilkunastu mieszkań lekarzy i dokonywali bardzo szczegółowych (przeszukań), chciałbym prosić, aby takich sytuacji unikać - powiedział. Marszałek Marek Kuchciński nie przychylił się do prośby posła PO.

Zbigniew Ziobro podkreślił w Sejmie, że "wszyscy są równi wobec prawa". - Dotyczy to również wybitnych lekarzy (...). Moja mama ma prawo dochodzić swoich racji przed sądem - powiedział minister. Podkreślił, że to Sąd Najwyższy stwierdził, iż pierwotna opinia sporządzona przez lekarzy jest niejasna, niepełna, wewnętrznie sprzeczna i wymaga wyjaśnień. - W świetle procedowania prokuratorzy ustalili w tej sprawie, że opinia merytoryczna, wydana ponownie przez tych samych lekarzy, licząca w swej warstwie merytorycznej 23 strony, została wyceniona przez nich na blisko 400 tysięcy złotych - podkreślił. Jak dodał, jest to najdroższa opinia w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości.

d1tf2r1

Ojciec Zbigniewa Ziobry był leczony od 22 czerwca 2006 r. w Szpitalu Uniwersyteckim UJ w Krakowie. Zmarł 2 lipca. Prokuratura dwukrotnie umorzyła śledztwo w tej sprawie.

W procesie, który rozpoczął się w listopadzie 2013 r., przed sądem stanęło czworo lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Subsydiarny akt oskarżenia przeciwko nim złożyła Krystyna Kornicka-Ziobro, a przyłączyli się do niego jej synowie: Witold i Zbigniew. Akt taki może wnieść pokrzywdzony w sprawach ściganych z oskarżenia publicznego, w sytuacji, gdy dwukrotnie odmówi tego prokurator (po uprzednim wykorzystaniu drogi zażalenia sądowego). Rodzina dołączyła inne opinie lekarskie, uzyskane przez nią w różnych ośrodkach medycznych.

Lekarzy oskarżono, że "pomimo ciążącego na nich szczególnego obowiązku opieki nad pacjentem, narażony on został na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, skutkiem czego pacjent 2 lipca 2006 r. zmarł". Zarzuty dotyczą nieprawidłowej diagnozy i wyboru nieprawidłowego leczenia.

d1tf2r1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tf2r1
Więcej tematów