PolitykaP.o. I prezesa SN Kamil Zaradkiewicz zwołał zebranie dyrektorów Sądu Najwyższego. "Techniczne"

P.o. I prezesa SN Kamil Zaradkiewicz zwołał zebranie dyrektorów Sądu Najwyższego. "Techniczne"

Od 1 maja sędzia Kamil Zaradkiewicz pełni obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego. Już w sobotę zwołał zebranie dyrektorów Sądu Najwyższego.

P.o. I prezesa SN Kamil Zaradkiewicz zwołał zebranie dyrektorów Sądu Najwyższego. "Techniczne"
Źródło zdjęć: © PAP
Violetta BaranArkadiusz Jastrzębski

Informację o zebraniu sztabu dyrektorskiego Sądu Najwyższego podał TVN 24. Obecność na tym spotkaniu, w środku majowego weekendu, miała być obowiązkowa. Biuro prasowe SN przekazało stacji, że odbyło się "techniczne spotkanie dotyczące organizacji Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN".

Szczegółów nie podano. Spotkanie rozpoczęło się przed południem i trwało co najmniej godzinę.

W czwartek prezydent Andrzej Duda powierzył pełnienie obowiązków I prezesa SN sędziemu Kamilowi Zaradkiewiczowi. Tego samego dnia upływała kadencja dotychczasowej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

SN nie wyłonił kandydatur na nowego I prezesa. Z powodu epidemii koronawirusa prof. Gersdorf dwukrotnie odwołała Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, które powinno przedstawić kandydatów prezydentowi.

- To jest nieważna nominacja, bo to jest na chwilę, dla przeprowadzenia wyborów - tak decyzję o powierzeniu obowiązków I prezesa SN Zaradkiewiczowi skomentowała ustępująca I prezes, Małgorzata Gersdorf.

- W sensie prawnym mamy sytuację jednoznaczną. Nie ma wątpliwość, że tak jak wskazuje treść postanowienia prezydenta na gruncie ustawy od 1 maja Sądem Najwyższym kieruje wykonując obowiązki I Prezesa Sądu Najwyższego pan sędzia Zaradkiewicz - stwierdził tymczasem wiceszef prezydenckiej kancelarii minister Paweł Mucha.

Zobacz także: Kara dla Romana Giertycha. "Wiedzieli, że zamieni się ona w areszt"

Dodał, że obecnie powinno odbyć się Zgromadzenie Ogólne sędziów SN, które następnie przedstawi prezydentowi pięciu kandydatów na I Prezesa SN. - Te kompetencje związane ze zwołaniem i przeprowadzeniem Zgromadzenia Ogólnego SN to są kompetencje, które są powierzone bezpośrednio panu sędziemu Zaradkiewiczowi - wyjaśnił prezydencki minister.

1 maja p.o. I prezesa SN Zaradkiewicz wydał oświadczenie. "Jesteśmy świadkami oczekiwanego przez polskie społeczeństwo przełomu w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości" - napisał.

"Istotnym krokiem na drodze koniecznych zmian jest organizacja i przeprowadzenie zgodnie z prawem wyboru przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego kandydatów na urząd Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Obowiązki te zostały mi powierzone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Z uwagi na stan epidemii realizacja tych obowiązków musi uwzględniać zapewnienie koniecznych środków ostrożności, które umożliwią bezpieczny udział sędziów w Zgromadzeniu Ogólnym oraz zapewnią bezpieczeństwo pracowników Sądu Najwyższego" - zapewnił Zaradkiewicz.

Tzw. komisarz SN zaapelował też do sędziów o "powstrzymywanie się od działań, w tym od wypowiedzi publicznych, które mogłyby osłabiać zaufanie do niezależnego sądownictwa". Sędziów Sądu Najwyższego wezwał do zaniechania aktywności publicznej, zwłaszcza medialnej. Jego zdaniem pogłębia ona podziały i utrwala negatywny wizerunek wymiaru sprawiedliwości.

Zaradkiewicz zaapelował też, o respektowanie zasad niezależności i niezawisłości oraz o zaniechanie - jego zdaniem - sprzecznego z konstytucją RP podważania statusu sędziów. "Oczekuję powstrzymania się od wezwań do ferowania określonej treści rozstrzygnięć czy innych prób ingerencji w sferę niezawisłości sędziowskiej, także przybierających formę zinstytucjonalizowaną" - podkreślił.

W oświadczeniu, opublikowanym między innymi przez portal rp.pl, wyraził też nadzieję, że po kilkudziesięciu latach od odzyskania przez Rzeczpospolitą suwerenności, sądownictwo uwolni się od "piętna haniebnego dziedzictwa zbrodni sądowych i bezmiaru niesprawiedliwości, z którymi dotychczas się nie rozliczyło."

Źródło: TVN24, rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1353)