PolskaPO i PiS reprezentują interesy Polaków

PO i PiS reprezentują interesy Polaków

40% Polaków uważa, że - w
co najmniej niewielkim zakresie - to PO reprezentuje ich interesy.
Niemal tyle samo (39%) podobnie myśli o PiS - wynika z badań
CBOS.

Co czwarty ankietowany (26%) stwierdził, że to PSL reprezentuje dobrze jego interesy, natomiast co piąty (20%) myśli tak o SLD. Po 18% badanych utożsamia się z LPR lub Samoobroną. Z UP identyfikuje się 16% respondentów, z SdPl 14%, a PD 12%.

Ankietowani mieli ocenić na siedmiostopniowej skali (od +3 do -3) jak ich interesy reprezentują poszczególne partie.

PO oraz - w mniejszym stopniu - PiS to jedyne ugrupowania, które częściej spotykają się z aprobatą niż sprzeciwem ankietowanych.

Największą niechęć wśród ankietowanych wzbudziła Samoobrona i LPR. Ponad połowa respondentów uznała, że linia polityczna tych partii jest sprzeczna z ich interesami i poglądami (odpowiednio 57% i 52%).

Znacznie częściej negatywnie niż pozytywnie badani ocenili SLD (42% głosów niechęci), SdPl (36%), UP (28%) i PD (24%). W przypadku PSL 26% ankietowanych uznało, że polityka tego ugrupowania jest sprzeczna z ich interesami, odmiennego zdania jest też 26% badanych. Ludowcy otrzymali najwięcej ocen neutralnych (29%).

Jak zauważa CBOS, Polacy niezbyt silnie identyfikują się z określoną partią polityczną, natomiast doskonale wiedzą, których ugrupowań nie lubią.

Samoobronę z całą stanowczością, jako ugrupowanie, którego polityka jest całkowicie sprzeczna z interesami respondentów, odrzuciło 35% badanych; LPR ponad jedna czwarta ankietowanych (29%), SLD - 18% pytanych przez CBOS, PiS - 16%. Od PO zdecydowanie odcina się 11% ankietowanych.

Niemal co czwarty respondent (24%) nie widzi wśród ugrupowań obecnych na scenie politycznej żadnego, które, chociaż w minimalnym stopniu reprezentowałoby ich interesy i poglądy.

PO, jako reprezentanta swych interesów, wskazują najczęściej ludzie między 18 a 24 rokiem życia (61%); osoby z wyższym wykształceniem (66%); mieszkańcy dużych miast. Skłonność do identyfikowania się z tą partią rośnie wraz z poziomem wykształcenia. Częściej identyfikują się z PO osoby określające swe poglądy jako lewicowe (59%) niż prawicowe (44%).

Dobrego reprezentanta swych interesów widzą w PiS głównie rolnicy (58%). Częściej niż inni ufają tej partii osoby powyżej 65 roku życia. Poczucie identyfikacji z tą partą jest najwyższe na wsi i w miastach do 100 tys. mieszkańców, a także wśród osób z wykształceniem zawodowym. O zgodności swoich interesów i poglądów z linią polityczną PiS mówi 63% ankietowanych deklarujących przekonania prawicowe.

60% badanych rolników wskazało Samoobronę jako ugrupowanie reprezentujące ich interesy i poglądy. CBOS zauważył, że ugrupowanie Andrzeja Leppera postrzegane jest lepiej wśród osób o niskich dochodach.

Z LPR nieco częściej niż inni identyfikują się ludzie młodzi (do 24 roku życia); mieszkańcy wsi i miasteczek; respondenci z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz deklarujący najniższe dochody. Najczęściej sympatyzują z tą partą rolnicy, bezrobotni, gospodynie domowe, a także respondenci pracujący na własny rachunek.

Z SLD identyfikuje się większość badanych deklarujących lewicowe przekonania polityczne (61%). Nieco częściej sympatyzują z tą partą osoby bardzo dobrze sytuowane. Poparcie dla Sojuszu rośnie wraz z poziomem wykształcenia; SLD najwięcej zwolenników ma wśród mieszkańców dużych miast. W grupach społeczno-zawodowych najczęściej z tą partią sympatyzują przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji, a także uczniowie, studenci i gospodynie domowe.

Badanie przeprowadzono w dniach 12 - 15 stycznia na 922 osobowej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
sondażpispo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)