PolskaPO: Grzegorz Schetyna i Rafał Trzaskowski mają w przyszłym tygodniu rozmawiać w Brukseli nt. Polski

PO: Grzegorz Schetyna i Rafał Trzaskowski mają w przyszłym tygodniu rozmawiać w Brukseli nt. Polski

• PO nie wyklucza też przygotowania rezolucji PE nt. Polski
• Najpierw do Brukseli pojedzie Rafał Trzaskowski
• Wizyty mają związek z wydaniem opinii Komisji Weneckiej

PO: Grzegorz Schetyna i Rafał Trzaskowski mają w przyszłym tygodniu rozmawiać w Brukseli nt. Polski
Źródło zdjęć: © WP

10.03.2016 | aktual.: 10.03.2016 20:39

Po posiedzeniu zarządu PO Grzegorz Schetyna poinformował, że na sobotę zwołane zostało kolejne posiedzenie zarządu krajowego, w którym wezmą udział europosłowie PO.

- Będziemy rozmawiać o tym, jak my, jako Platforma Obywatelska chcemy reagować na raport Komisji Weneckiej, na to wszystko, co w Wenecji się w piątek i w sobotę wydarzy - powiedział lider Platformy na konferencji prasowej. Tematem sobotniego spotkania ma być też ewentualna rezolucja PE.

Schetyna powiedział też, że w poniedziałek do Brukseli udaje się b. wiceszef MSZ ds. europejskich i członek zarządu PO Rafał Trzaskowski, a w kolejnych dniach - on sam. - 17 marca jest szczyt EPP (Europejskiej Partii Ludowej, do której należy Platforma), więc także będziemy rozmawiać, będziemy to konsultować, ale pierwsze rozmowy na posiedzeniu zarządu w sobotę - zaznaczył Schetyna.

Jak dodał, złożenie ewentualnego projektu rezolucji PE Platforma uzależnia m.in. od treści opinii Komisji Weneckiej.

Posiedzenie Komisji Weneckiej

W piątek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie plenarne Komisji Weneckiej, na którym ma zostać przyjęta opinia na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z grudnia zeszłego roku. W projekcie opinii Komisja wzywa m.in. wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń TK.

Liderzy PO jeszcze w styczniu, po spotkaniu z premier Beatą Szydło, nie wykluczali, że jeśli PiS nie uporządkuje sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, wówczas przygotują projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce.

Szef grupy deputowanych PO w PE Janusz Lewandowski wyraził pogląd, że przyjęcie rezolucji jest nieuchronne. - Już dzisiaj wszyscy jako tako zorientowani w Parlamencie Europejskim wiedzą, jaki jest stosunek pani premier Szydło i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro do środowego posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego. To jest na tyle widoczne w Europie i na tyle łamie wszelkie standardy europejskie, że sądzę, iż reakcja na to i tak będzie - mówił Lewandowski.

Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział po posiedzeniu zarządu, że w związku z rozpoczynającymi się w piątek obradami Komisji Weneckiej, rząd powinien zdecydować się jednak na publikację środowego orzeczenia TK dotyczącego nowelizacji ustawy o Trybunale. - Jeśli tego nie będzie, możemy się spodziewać, że Komisja Wenecka podtrzyma w swoim raporcie wszystkie te złe opinie o rządzie PiS i będziemy mieli sytuację bardzo trudną - podkreślił Neumann.

Jak ocenił, Polacy mają obecnie do czynienia ze złym rządem, "który nie chce szanować podstawowych zasad państwa prawa". - Niestety świat na to patrzy. Jeżeli Komisja Wenecka, jako ciało, które w imieniu demokratycznego, wolnego świata podejmuje wysiłek, żeby sprawdzić praworządność i konstytucyjność działań władzy w Polsce, wyda negatywną opinię, to będziemy mieli jako Polska, Polacy, dzięki niestety rządowi PiS, znacznie trudniejszą sytuację w rozmowach międzynarodowych, także w kontaktach gospodarczych i być może w takich kontaktach indywidualnych także - przestrzegał polityk PO.

Orzeczenie Trybunału

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Uznał też, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył w środę, że "komunikat" Trybunału Konstytucyjnego nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok, dlatego nie może być opublikowany.

W środę także szef Porozumienia Liberałów i Demokratów w PE Guy Verhofstadt wezwał premier Szydło do respektowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o TK.

Jest skład Rady Programowej PO

Zarząd PO powołał skład Rady Programowej Platformy, która weźmie m.in. udział w pracach nad nowym programem partii. Program ma zostać przyjęty latem na konwencji.

Szefem Rady został b. wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, a oprócz niego zasiądą w niej: jako wiceprzewodniczący - europoseł Dariusz Rosati, b. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski, szef sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Rafał Grupiński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz posłowie: Maria Janyska i Arkadiusz Marchewka. Sekretarzem Rady jest posłanka Kinga Gajewska.

Powołani zostali również członkowie komisji statutowej, która opracuje projekt zmian w statucie PO. Chodzi m.in. o wzmocnienie roli przewodniczącego, który miałby przejąć część obecnych kompetencji zarządu krajowego. Na czele komisji znaleźli się posłowie: Arkadiusz Myrcha (szef), Krzysztof Brejza (wiceszef) i Joanna Frydrych (sekretarz), a pracować będą w niej ponadto: b. szef MON, senator Bogdan Klich, oraz posłowie: Gabriela Lenartowicz, Izabela Mrzygłocka i Robert Kropiwnicki.

Zarząd wskazał też szefów dwóch partyjnych sekretariatów - ds. edukacji i nauki (b. szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska) oraz ds. obszarów wiejskich (poseł Ryszard Wilczyński).

Schetyna przypomniał na konferencji prasowej, że w piątek odbędzie się spotkanie warszawskiego klubu obywatelskiego; zaproszenie otrzymali m.in. b. prezes TK Jerzy Stępień, konstytucjonalista prof. Marek Chmaj oraz lider KOD Mateusz Kijowski. "Chcemy pokazać, że opozycja powinna być razem, ale też chcemy rozmawiać o konstytucji, o Trybunale Konstytucyjnym - o jego roli oraz o tym, co dzisiaj i w następnych dniach będzie efektem tych turbulencji, zamieszania, polityki PiS w stosunku do TK, ale także tego, co będzie wynikać z ustaleń Komisji Weneckiej" - zaznaczył szef PO.

Platforma zainaugurowała w poniedziałek w Krakowie projekt klubów obywatelskich. Gośćmi spotkania krakowskiego klubu obywatelskiego pod hasłem "Polska 2016 - wyzwania i zagrożenia" byli bp. Tadeusz Pieronek i prof. Jerzy Hausner.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)