PolskaPlaża w Świnoujściu po raz siódmy z Błękitną Flagą

Plaża w Świnoujściu po raz siódmy z Błękitną Flagą

Plaża w Świnoujściu, jako jedyne kąpielisko w Polsce, po raz siódmy z rzędu otrzymała Błękitną Flagę. Po raz czwarty to międzynarodowe wyróżnienie przyznano również świnoujskiej marinie - poinformowały służby prasowe tamtejszego magistratu.

Informacja o uhonorowaniu Świnoujścia dotarła do Polski z Kopenhagi, gdzie obraduje międzynarodowe jury.

- To wyróżnienie potwierdza, że nasze kąpielisko i marina spełniają najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych - oświadczyła zastępca prezydenta miasta Joanna Agatowska.

Wyróżnienie przyznawane jest na rok. Żeby móc ubiegać się o kolejne, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom - wyjaśnił rzecznik prezydenta miasta Robert Karelus.

Oficjalne podniesienie Błękitnej Flagi na świnoujskiej marinie i kąpielisku odbędzie się na początku lipca.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Błękitną Flagę przyznaje się od ponad 20 lat. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela jury krajowe, złożone z upoważnionych przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Polskiego Związku Żeglarskiego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Klubu Ekologicznego, Związku Miast i Gmin Morskich.

Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje jury międzynarodowe z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

Plaża ze znakiem Błękitnej Flagi nie może być zanieczyszczona ściekami przemysłowymi i komunalnymi, teren kąpieliska musi być utrzymywany w czystości, powinny być tam kosze na śmieci i pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Warunkiem przyznania znaku są także toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Na plażę z Błękitną Flagą nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być strzeżone, wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)