Polska"Platforma zapłaci za swoją ignorancję"

"Platforma zapłaci za swoją ignorancję"


- Wprowadzanie przepisów w rodzaju ACTA bez uprzedniej dyskusji jest przejawem ignorancji władzy - ocenia w rozmowie z Wprost.pl dr hab. Wojciech Cwalina z SWPS. Ostrzega Platformę: nawet jeśli młodzi protestujący przeciw ACTA nie mają jeszcze praw wyborczych, to za cztery lata będą mieli. I nie zagłosują na partię Donalda Tuska, z którego upoważnienia Polska podpisała ACTA.

"Platforma zapłaci za swoją ignorancję"
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Polak

27.01.2012 | aktual.: 27.01.2012 07:46

- Rządzący zostali wybrani dlatego, że przedstawili pewien program, a okazuje się, że realizują coś zupełnie innego, w związku z tym powinni się z tego wytłumaczyć - mówi Cwalina. - Jest oczywiste, że społeczeństwo powinno być o ACTA informowane. Wydaje mi się, że po stronie demonstrujących i - co gorsza - rządzących, panuje pewne niezrozumienie treści umowy, o którą toczy się spór. W związku z tym możemy mówić tylko o pewnej debacie na emocje: z jednej strony poczucie zabieranej wolności, a z drugiej brak zrozumienia wynikającego z braku wiedzy na temat ACTA. Wprowadzanie tego typu ustaw bez uprzedniej dyskusji jest przejawem ignorancji władzy - ocenia.

Zdaniem Cwaliny tego rodzaju działania wpisują się w ogólnoświatowy trend, a skala zjawiska jest trudna do przewidzenia. - Przecież mamy do czynienia z różnego rodzaju akcjami okupacyjnymi i protestacyjnymi, które mogą godzić w podstawy struktur demokratycznych. W tej sprawie największy problem ma partia rządząca, czyli Platforma Obywatelska, ponieważ to właśnie od ludzi młodych zależał jej sukces - stwierdza.

Według Wojciecha Cwaliny utrata poparcia tej grupy może mieć fatalne skutki dla PO. Nawet jeśli protestujący nie mają jeszcze praw wyborczych, to za cztery lata będą je mieli, i przeniosą swoje sympatie na kogoś innego. W tym momencie należy tylko obserwować, kto to będzie. Niejako naturalnym pretendentem wydaje się Ruch Palikota - prognozuje.

Źródło artykułu:Wprost
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1535)