Plany polityczne partii na 2007 r.
Głównym politycznym zamierzeniem PiS w 2007
r. jest kontynuowanie realizacji programu, w tym zajęcie się
reformą finansów państwa. PO, Samoobrona, PSL i LPR planują w
ciągu najbliższych miesięcy zorganizowanie kongresów. SLD myśli o
zacieśnieniu współpracy w ramach koalicji Lewica i Demokraci.
Wiceszef klubu PiS Tadeusz Cymański ocenił, że PiS nie ma powodów do zmiany strategii. Podkreślił, że szczególnie ważne w tym roku będzie dobre wykorzystanie środków unijnych.
W 2007 r. PiS chce się zająć reformą finansów publicznych. Do ważnych kwestii Cymański zaliczył też pracę nad systemem emerytalnym, m.in. zajęcie się zasadami wypłacania środków zgromadzonych przez otwarte fundusze emerytalne.
To są sprawy ogromnej wagi i one są już przedmiotem analiz, ale będą musiały być finalizowane- zaznaczył polityk PiS.
PiS chce się również zająć rozbudową struktur terenowych. Cymański zaznaczył, że "jest to konieczność". Inspiracją do takich działań są m.in. wyniki partii w ubiegłorocznych wyborach samorządowych - PiS w przyszłości chciałby wprowadzić większą liczbę radnych do rad powiatowych, miejskich i gminnych.
Z kolei PO chce w tym roku przeprowadzić wewnątrzpartyjną debatę programową, która pozwoli podjąć decyzje w kilku "najważniejszych kwestiach" - powiedział wiceszef klubu parlamentarnego Platformy Zbigniew Chlebowski.
Poinformował, że kończą się prace nad materiałem programowym wynikającym z pracy "gabinetu cieni" PO. Platforma pracuje także nad projektami ustaw w różnych dziedzinach. Chlebowski nie chciał jednak podać żadnych konkretów - zaznaczył jedynie, że będzie ich dużo. To będą pakiety ustaw- powiedział.
Na wiosnę zapowiedziano kongres programowy PO. Debata programowa pozwoli Platformie Obywatelskiej przyjąć tak naprawdę nowy program. Na pewno zapadną rozstrzygnięcia w kilku najważniejszych kwestiach: w polityce zagranicznej, gospodarce, służbie zdrowia, oświacie - wyjaśnił wiceszef klubu PO.
Samoobrona natomiast zapowiada przeprowadzenie kongresu partii w czerwcu. Samoobrona chce wtedy ocenić swoją dotychczasową działalność, przeanalizować jak jest realizowany program wyborczy oraz zastanowić się co zrobić aby przyspieszyć jego realizację.
Wiceszef partii Janusz Maksymiuk powiedział, że podczas kongresu dojdzie też do "weryfikacji członkostwa i weryfikacji władz". Podkreślił przy tym, że nie ma to związku z żadną aferą. Nie będzie żadnych zaleceń, polowań na czarownice - powiedział Maksymiuk. Szef LPR, wicepremier Roman Giertych powiedział, że Liga kończy opracowywanie koncepcji na nowy rok. Ujawnił, że w marcu planowany jest kongres partii. To będzie znacząca zmiana w funkcjonowaniu LPR-u - podkreślił Giertych.
Szef Ligi nie chciał rozmawiać o szczegółach, powiedział jedynie, że nie chodzi o zmiany w kierownictwie, "ale duże zmiany w innych obszarach".
Z kolei SLD chce zacieśnienia współpracy w ramach koalicji Lewica i Demokraci - którą obok Sojuszu współtworzą UP, SdPl oraz Partia Demokratyczna Demokraci.pl - ale jak zaznaczył poseł SLD Ryszard Kalisz "w kategoriach dyskusji, spotkań i budowania nowego programu".
Poseł SLD powiedział, że ważna jest "krytyka różnego rodzaju działań koalicji rządowej". Wyjaśnił, że w szczególności chodzi o działania "ograniczające prawa i wolności obywateli oraz tracenia przez Polskę pozycji na arenie międzynarodowej".
Kalisz zapowiada "twardą i racjonalną opozycję". Chce też by Sojusz "wskazywał na błędy i złe założenia rządu i prezydenta jeśli chodzi o politykę zagraniczną".
Odbycie kongresu planuje PSL. Jak powiedział jeden z liderów partii Jarosław Kalinowski, ludowcy przygotowują się do zjazdu, który odbędzie się na przełomie marca i kwietnia.
Chcą na nim dokonać zmian w statucie, dzięki którym osoby z dobrym wynikiem w ostatnich wyborach samorządowych zostaną "lepiej umocowane w strukturach partii". Po kongresie PSL zapowiada kampanię sprawozdawczo-wyborczą, która zakończy się w 2008 kongresem w oparciu już o nowy statut.
Jak dodał Kalinowski na kongresie mają zapaść również decyzje programowe. Będziemy wychodzić z propozycjami programowymi- powiedział lider PSL. Podkreślił jednak, że nie będzie zasadniczych zmian w strategii partii w stosunku do zeszłego roku. Ludowcy chcą też zainicjować debatę publiczną na temat wspólnej polityki rolnej UE.