Trwa ładowanie...
Paweł Kukiz

Plany Kukiz'15 na jesień. We wrześniu wybór władz w regionach i pakiet projektów ustaw gospodarczych

• Po wakacjach sejmowych klub Kukiz'15 przedstawi pakiet projektów ustaw gospodarczych i związanych ze służbą zdrowia

• We wrześniu zostaną wybrane władze regionalne stowarzyszenia Kukiz'15

Share
Plany Kukiz'15 na jesień. We wrześniu wybór władz w regionach i pakiet projektów ustaw gospodarczych
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d49xkkr

Nowy sezon polityczny dla klubu Kukiz'15 rozpocznie się spotkaniem ze zwolennikami i sympatykami ruchu, które odbędzie się 20-21 sierpnia w Borzęcinie w Małopolsce - poinformowała wiceprzewodnicząca klubu Agnieszka Ścigaj. - Spotkanie w Borzęcinie to nie będzie spotkanie programowe, tylko bardziej połączone z dyskusjami - zaznaczyła.

Jesienią stowarzyszenie Kukiz'15 - które jest obywatelskim ruchem społecznym, a którego cele i interesy reprezentuje w parlamencie klub Kukiz'15 - chce zakończyć budowę struktur. Finałem ma być wybór władz regionalnych. - Do końca września chcemy wybrać władze we wszystkich oddziałach - powiedział rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza. Ścigaj dodała, że zebrania założycielskie w regionach wciąż trwają ze względu na dużą liczbę członków ruchu, którzy organizują zebrania "oddolnie".

- Być może po wyborze władz regionalnych odbędzie się ogólnopolskie większe spotkanie ruchu - dodał Kulesza. Zastrzegł jednocześnie, że klub nie planuje żadnej konwencji programowej w najbliższym czasie. - Nie będzie żadnych zwrotów od linii, jaką obraliśmy i opisaliśmy w "Strategii zmiany", którą przygotowaliśmy na wybory - powiedział.

d49xkkr

- My podchodzimy do naszej strategii bardzo poważnie, nie zmieniamy naszej koncepcji na Polskę tak jak lider PO Grzegorz Schetyna, jak rękawiczki, tylko realizujemy "Strategię Zmiany", z którą szliśmy do wyborów - dodał Kulesza. "Strategia Zmiany" to zbiór pomysłów i propozycji, które klub przedstawił w trakcie kampanii wyborczej do parlamentu jako "założenia strategii naprawy Rzeczypospolitej". - Nie nazywajcie tego programem - podkreślili w nim jednak autorzy. Dokument jest efektem pracy zespołu ekspertów Kukiz'15, koordynowanego przez obecnego wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszkę.

Skrytykował również zapowiedzi konwencji programowych Nowoczesnej i PO. - Jeśli ktoś niecały rok po wyborach, czy rok po wyborach robi konwencję programową, to ja zadaję pytanie: co się stało z programem wyborczym z zeszłego roku? Czy to ma być jakaś zmiana? Co z tymi obietnicami wyborczymi? - pytał.

Drugi wiceprzewodniczący Kukiz'15 Marek Jakubiak poinformował, że w październiku odbędzie się kongres programowy Endecji - stowarzyszenia oraz, jak zaznaczył "jednej z frakcji Kukiz'15", które powstało w maju m.in. z inicjatywy posłów klubu, w skład której wchodzi również Jakubiak.

Według Kuleszy kolejnym działaniem, które podejmie klub po wakacjach będzie uszczegółowienie pomysłów przedstawionych w trakcie kampanii wyborczej. - Planujemy bardziej uszczegółowić te koncepcje, które w naszej "Strategii Zmiany" zapisaliśmy, dodać do każdego zakresu tematycznego, który poruszaliśmy, szersze opracowanie, bardziej konkretne pomysły, i pewnie będziemy to realizować konsekwentnie po wakacjach sejmowych - poinformował.

d49xkkr

Ścigaj doprecyzowała, że klub zamierza we wrześniu złożyć pakiet ustaw gospodarczych oraz związanych ze służbą zdrowia. Podkreśliła, że aktualnie trwają prace w zespołach eksperckich, a nowe projekty są konsultowane z różnymi środowiskami. - Zaraz po wakacjach chcemy opublikować taki pakiet ustaw gospodarczych i związanych ze służbą zdrowia. To jest teraz dobry czas, żeby się spotkać, właśnie konsultujemy nasze propozycje z różnymi środowiskami, z organizacjami pozarządowymi - powiedziała.

Zaznaczyła, że szczegóły projektów będą znane dopiero w momencie publikacji, we wrześniu, co potwierdził również wiceszef klubu Marek Jakubiak. - Zdarzyło się już kilkukrotnie, że nasze projekty zostały podchwycone przez konkurencję polityczną, dlatego też nie chcemy uprzedzać, tylko po prostu bierzemy się do roboty - powiedział.

Wiceszefowa klubu pytana o strategię klubu we wrześniu i ewentualne poparcie dla kolejnych pomysłów PiS odpowiedziała, że w tej kwestii "nic się nie zmieni". - Tu się nic nie zmienia i nic się nie zmieni, cały czas będziemy opozycją, która będzie merytorycznie przyglądać się każdemu projektowi - czy złoży go opozycja totalna, czy partia rządząca - zapowiedziała.

- Dla nas ważny jest cel danego rozwiązania prawnego, a nie, kto to składa i to jest nasza droga, którą obraliśmy na początku i ona do końca się nie zmieni - podsumowała Ścigaj.

Mateusz Roszak

d49xkkr

Podziel się opinią

Share
d49xkkr
d49xkkr
Więcej tematów