Plan Kofiego Annana dla Syrii: utworzenie rządu jedności
Według anonimowych rozmówców Reutera, Rosja i inne kraje z tzw. grupy działania zdecydowały, że poprą plan wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii, Kofiego Annana, który postuluje utworzenie w Damaszku rządu jedności narodowej.
Przed sobotnim spotkaniem grupy działania w Genewie, podczas którego ustalone mają zostać etapy wyjścia z syryjskiego kryzysu, ustalono, że poparta zostanie inicjatywa Annana dotycząca utworzenia w Damaszku rządu, złożonego z przedstawicieli obecnego rządu i opozycji.
- Do gabinetu mogliby wejść członkowie obecnego rządu, opozycja i inne (grupy), ale konieczne jest wykluczenie tych, których udział w rządzeniu lub sama obecność podważałaby wiarygodność przekazania władzy lub szkodziła szansom na pojednanie i stabilność - powiedział agencji anonimowy dyplomata, podsumowując propozycję Annana.
Rozmówca Reutera dodał, że pomysł na wykluczenie pewnych osób z nowego rządu odnosi się w sposób oczywisty do obecnego prezydenta Syrii Baszara al-Asada, choć plan wysłannika ONZ nie precyzuje tego warunku.
Rewolta przeciw rządom Asada trwa od 16 miesięcy. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że od jej wybuchu w marcu 2011 roku zginęło już ponad 15 tys. ludzi.
W konferencji uczestniczyć będą ministrowie spraw zagranicznych krajów, będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ (Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania). Iran i Arabia Saudyjska nie zostały zaproszone.
Zaproszono również szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, a także Turcję, Katar, Kuwejt i Irak.