Trwa ładowanie...
Defence24

Plaga oszustw metodą na wnuczka

Już ponad 1,3 tys. spraw w tym roku. Tylko w stolicy naciągacze wyłudzili ok. 10 mln zł - alarmuje "Rzeczpospolita".
Share
Plaga oszustw metodą na wnuczka
Źródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d2pip28

Mimo ostrzeżeń policji, akcji uświadamiających seniorów i ogłoszeń w kościołach skala oszustw na tzw. wnuczka alarmująco rośnie. W pierwszym półroczu tego roku doszło do ponad 1300 takich przestępstw - wynika z danych Komendy Głównej Policji, które poznała "Rzeczpospolita".

Jeszcze w 2012 r. takich oszustw było 1,1 tys., w ubiegłym już blisko 1,9 tys. Naciągacze upodobali sobie głównie duże miasta: zwłaszcza Warszawę, ale nie brakuje ich też w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu czy Opolu. W samej stolicy w tym roku (do lipca) naciągnęli seniorów na blisko 10 mln zł. Rekordowy był maj, gdy okradli ich z ponad 1,8 mln zł.

Jak nie dać się nabrać? Najprościej zadzwonić do dzieci czy wnuków i zweryfikować informacje podawane przez telefonujących. W razie podejrzeń zaalarmować policję i pamiętać, że mundurowi nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom. "Seniorzy mają dzieci, więc i do nich apelujemy, by ostrzegali rodziców i dziadków" - mówi Anna Kędzierzawska z Komendy Stołecznej Policji.

d2pip28

Podziel się opinią

Share
d2pip28
d2pip28
Więcej tematów