Trwa ładowanie...

Płaca minimalna 2021. Solidarność obniża wymagania

Nie 3000 złotych, jak mówiło się przed ostatnimi wyborami do sejmu i senatu, ale 2800 złotych. Tyle może wynosić w 2021 roku płaca minimalna. To propozycja "Solidarności", która zazwyczaj nie chciała słyszeć o ustępstwach.

Płaca minimalna 2021. Solidarność obniża wymaganiaŹródło: Getty Images
d2q01s8
d2q01s8

Płaca minimalna. Solidarność zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji

Przedstawiciele Solidarności poinformowali, że rozumieją, iż polska gospodarka przez epidemię koronawirusa znalazła się w trudniejszej sytuacji. Pandemia odbiła się na kondycji finansowej zarówno mniejszych firm jak i dużych przedsiębiorstw. Solidarność przekazała również, że do końca miesiąca rząd przedstawi dane makroekonomiczne, dzięki którym będzie można rozpocząć pracę nad budżetem na 2021 rok i wysokością płacy minimalnej.

Wzrost płacy minimalnej. O ile?

Zdaniem związków, podwyżka pensji w 2021 roku wyniesie 200 zł. Obecnie płaca minimalna wynosi 2600 zł brutto za pełen etat. "Przyszłoroczna płaca minimalna powinna wynosić co najmniej 2800 zł (brutto - przyp. red.)" - poinformował Piotr Duda.

"Mamy świadomość trudnej sytuacji na rynku pracy, która w pracach nad przyszłorocznym budżetem wymaga od wszystkich partnerów społecznych odpowiedzialności i rozwagi. Biorąc jednak pod uwagę zapowiedzi rządu o aktywnym stymulowaniu gospodarki w walce z kryzysem, nie można pomijać istotnej roli płacy minimalnej w tym procesie" - dodał przewodniczący "Solidarności".

Zobacz też: Wyniki wyborów. Bogdan Zdrojewski: mamy duet w PO, ale zespół trzeba poszerzać

Płaca minimalna. Plany były ambitniejsze

Jeszcze przed epidemią koronawirusa rząd miał ambitniejsze plany. Jarosław Kaczyński przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku zapowiadał, że w 2021 roku minimalna płaca brutto za pełen etat miała wynieść 3000 zł, a dwa lata później już 4000 zł. Najprawdopodobniej zapowiedzi na 2021 rok nie uda się jednak zrealizować.

źródło: money.pl

d2q01s8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q01s8
Więcej tematów