Trwa ładowanie...

PKW prosi rząd o pieniądze na wybory. Potrzeba ich więcej

Do premiera Mateusza Morawieckiego trafiło pismo z wnioskiem o zwiększenie środków potrzebnych na przeprowadzenie jesiennych wyborów samorządowych. KBW szacuje, że po zmianach w Kodeksie wyborczym koszt przeprowadzenia głosowania wyniesie ok. 750 mln zł.

Share
PKW prosi rząd o pieniądze na wybory. Potrzeba ich więcej
Źródło: WP.PL
d465ghu

O piśmie skierowanym do premiera poinformowała PAP Anna Godzwon, rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej. Wyjaśniła, że prośbę o zwiększenie funduszy przesłano również do minister finansów Teresy Czerwińskiej oraz do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Godzwon zapowiedziała, że treść dokumentu zostanie upubliczniona w środę, po tym, jak zapoznają się z nim adresaci.

Zwiększenie kosztów głosowania wynika ze zmian wprowadzonych w Kodeksie wyborczym. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj oszacowała niedawno te wydatki na kwotę ok. 750 mln zł. To o 300 mln więcej niż zakładano wcześniej.

d465ghu

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach". Przełamał tabu czy wyszedł na antysemitę?

Komputery, kamery i wynagrodzenie

Pieniądze potrzebne są przede wszystkim na zakup sprzętu dla obwodowych komisji wyborczych. Chodzi o komputery, oprogramowanie i kamery do transmisji z lokali, w których będziemy wybierać nowych samorządowców.

Konieczne są również dodatkowe fundusze na wynagrodzenia dla stu komisarzy wyborczych i Korpusu Urzędników Wyborczych. W skład tego ostatniego wejdzie ok. 5,5 tys. osób.

d465ghu

Podziel się opinią

Share
d465ghu
d465ghu
Więcej tematów