PKPP Lewiatan o zmianach w ustawie medialnej
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zabrała głos w
sprawie zmian ustawy o radiofonii i telewizji.
Nowelizacja ustawy koncentruje się na przeniesieniu kompetencji związanych z wydawaniem i cofaniem koncesji na rzecz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz wokół spraw związanych z wyborem członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych w drodze konkursu.
Zdaniem PKPP Lewiatan projekt pomija inne istotne problemy funkcjonowania mediów publicznych. Takie jak: uprzywilejowanie i dominującą pozycję mediów publicznych, czerpiących korzyści tak z reklamy, jak i z abonamentu, cyfryzację nadawania naziemnego i implementacje dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych ("Dyrektywa AVMS").
Konfederacja wytyka błędy również w zakresie wolności przedsiębiorców działających na rynku mediów audiowizualnych. Zdaniem PKPP Lewiatan należałoby ograniczyć konieczność uzyskiwania koncesji jedynie do sytuacji, gdy udzielenie koncesji jest związane z przyznaniem częstotliwości do nadawania naziemnego lub miejsce w multipleksie, służącym do naziemnego nadawania cyfrowego, z zastrzeżeniem, iż działający obecnie na polskim rynku nadawcy programów telewizyjnych mają gwarancje umieszczenia ich w multipleksie. Pozostałe rodzaje nadawania powinny być możliwe bez konieczności ubiegania się o koncesję - ewentualnie należałoby rozważyć możliwość nadawania na podstawie wpisu do rejestru, podobnie jak ma to miejsce w przypadku programów rozprowadzanych w sieci kablowej.
PKPP Lewiatan traktuje zaproponowany projekt jako pierwszy etap oczekiwanej reformy rynku medialnego, w szczególności reformy mediów publicznych.