Trwa ładowanie...
d4fsrch
pkb

PKB. To może być ostatni kwartał z dodatnim wynikiem

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat PKB. Jest nieco lepiej, niż zakładano, ale to może być już ostatni taki kwartał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
GUS podał dane na temat PKB. Czy jest się z czego cieszyć?
GUS podał dane na temat PKB. Czy jest się z czego cieszyć? (Getty Images)
d4fsrch

PKB za I kwartał 2020 r. wyższy niż rok temu w analogicznym okresie

"Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w I kwartale 2020 r. był realnie wyższy o 2,0 proc. rok do roku, wobec 4,8 proc. w analogicznym kwartale 2019 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego)" - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze statystyki GUS, prezentujące wstępny szacunek PKB za I kwartał 2020 r., uwzględniają pierwsze efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenia obostrzeń w celu przeciwdziałania skutkom epidemii.

d4fsrch

Jak wyjaśnia GUS, czynnikiem, który wpłynął na wzrost gospodarczy w I kwartale tego roku, był popyt krajowy, o 1,3 proc. wyższy niż w IV kwartale 2019. "Spożycie ogółem wzrosło o 1,8 proc. i było niższe od notowanego w IV kwartale 2019 r. (wzrost o 3,2 proc.). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło o 1,2 proc. i było niższe niż w IV kwartale 2019 r. (wzrost o 3,3 proc.). Tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe było niższe niż w IV kwartale 2019 r. i wyniosło 0,9 proc. (wobec 6,1 proc)" - wylicza Główny Urząd Statystyczny.

Podane w piątek 29 maja przez GUS dane dotyczące PKB są nieco lepsze niż wstępnie zakładano, jednak ekonomiści zwracają uwagę, że to może być ostatni kwartał z dodatnim PKB.

Szacunek PKB na podstawie tych samych metod i źródeł

"Metody i źródła danych wykorzystane do szacunku PKB nie uległy zmianie. W zakresie źródeł danych zostały podjęte działania mające na celu zapewnienie ich kompletności i porównywalności" - czytamy w komunikacie GUS.

d4fsrch

Zobacz wideo: TVP o zbiórce podpisów dla Trzaskowskiego. Adam Bielan mówi o PKW i prokuraturze

d4fsrch

Podziel się opinią

Share

d4fsrch

d4fsrch
Więcej tematów