Trwa ładowanie...

PK: Niemieccy śledczy przekażą ciało polskiego kierowcy, który zginął w Berlinie

Niemieccy śledczy przekazali stronie polskiej ciało kierowcy, który zginął w zamachu w Berlinie - informuje TVP Info, powołując się na nieoficjalne informacje. Wcześniej naczelniczka zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Szczecinie Aldona Lema zapowiadało, że ciało Łukasza Urbana ma zostać przekazane jeszcze we wtorek. Prokuratura nie ujawnia szczegółów śledztwa, dla dobra sprawy.
Share
Ciężarówka, którą dżihadysta wjechał w tłum w Berlinie
Ciężarówka, którą dżihadysta wjechał w tłum w BerlinieŹródło: AFP, Fot: Tobias Schwarz
d147si1

Ciało Łukasza Urbana trafiło do Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie.

Prokurator powiedziała, że strona niemiecka przekazała wstępne wyniki sekcji zwłok mężczyzny. - Obecnie polscy śledczy wraz z ekspertami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przystępują do swoich czynności z zakresu medycyny sądowej - dodała.

Zaznaczyła, że zakres dalszych czynności przeprowadzanych przez stronę polską jest objęty tajemnicą. - Ma to związek z dobrem śledztwa podyktowanym po pierwsze kwalifikowaną formą zabójstwa ze względu na rozbój i motywację czynu jako godnego potępienia - powiedziała prokurator. Zaznaczyła, że chodzi o zdarzenie o charakterze terrorystycznym. - Po trzecie, wykonujemy czynności nie tylko na terytorium Polski. W niektórych sytuacjach musimy pewne rzeczy utrzymać w tajemnicy ze względu na czynności, prowadzone przez prokuratorów w innych państwach - podkreśliła Lema.

d147si1

- Musimy jak najszybciej zgromadzić materiały dowodowe, aby stanowiły one podstawę do postawienia zarzutów lub w stan oskarżenia sprawców przestępstwa - dodała.

Jak powiedziała prokurator "w wyniku współpracy niemieckich i polskich organów ścigania 23 grudnia oficjalnie zostało zidentyfikowane ciało obywatela Polski jako ofiary przestępstwa".

Naczelniczka dodała, że "polscy śledczy przekazali niemieckiej stronie protokoły przesłuchań świadków, dokumentację, która miała znaczenie przy identyfikacji ciała mężczyzny oraz inne dane istotne dla ustalenia ostatnich godzin życia polskiego kierowcy". - Strona niemiecka przekazała nam bardzo istotne dowody - zaznaczyła prokurator.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie wszczął śledztwo 20 grudnia.

d147si1

Postępowanie prowadzone jest w sprawie "zabójstwa Polaka w celu zaboru ciężarówki wraz z naczepą i posłużenia się nią, jako narzędziem do ataku na grupę ludności zgromadzoną na jarmarku świątecznym w Berlinie".

19 grudnia wieczorem kierowca 40-tonowej ciężarówki wjechał w tłum na jarmarku na Breitscheidplatz w Berlinie, zabijając 12 osób i raniąc blisko 50. Prokuratura podejrzewa, że sprawcą był poszukiwany listem gończym w całej Europie Tunezyjczyk Anis Amri (do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie). Jedną z ofiar jest polski kierowca ciężarówki.

Kierowca Łukasz Urban został postrzelony kilka godzin przed atakiem na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie - informuje niemiecki dziennik "Bild". Wcześniej przypuszczano, że terrorysta strzelił do Urbana w czasie szamotaniny, do której doszło podczas zamachu.

Po tym, jak informacja o śmierci polskiego kierowcy obiegła media na całym świecie, w Wielkiej Brytanii zainicjowano internetową zbiórkę dla rodziny zmarłego. 26 grudnia na koncie było już ponad 160 tysięcy funtów czyli blisko 850 tysięcy złotych. Ponadto premier Beata Szydło zapowiedziała, że rodzina zabitego Polaka otrzyma specjalną rentę.

PAP, oprac. Adam Przegaliński, Iga Burniewicz

d147si1

Podziel się opinią

Share
d147si1
d147si1
Więcej tematów