Piwo Trzaskowskiego z Mentzenem. Ekspert o wpływie na wybory
Spotkanie przy piwie między Trzaskowskim a Mentzenem nie wpłynie decydująco na wynik drugiej tury wyborów prezydenckich – twierdzi prof. Wojciech Peszyński z UMK. Według niego nie spowoduje to znaczących zmian w poparciu wśród wyborców Konfederacji. Ekspert dodał, że kandydat KO musi jechać na debatę TV Republika w Końskich.
Co musisz wiedzieć?
- Spotkanie Trzaskowskiego z Mentzenem: Rafał Trzaskowski i Sławomir Mentzen spotkali się w toruńskim pubie, co zdaniem eksperta nie wpłynie znacząco na poparcie elektoratu Konfederacji.
- Debata w Końskich: Kluczowym wydarzeniem dla Trzaskowskiego będzie debata w Telewizji Republika w Końskich, która może zadecydować o jego szansach w wyborach.
- Poparcie elektoratu: Oczekuje się, że ok. 20 proc. elektoratu Mentzena może zagłosować na Trzaskowskiego, podczas gdy Karol Nawrocki, kandydat PiS, może liczyć na poparcie 2/3 tego elektoratu.
Jakie znaczenie ma spotkanie Trzaskowskiego z Mentzenem?
Obaj kandydaci – Karol Nawrocki z poparciem PiS oraz Rafał Trzaskowski – rozmawiali ze Sławomirem Mentzenem na jego kanale YouTube. Po rozmowie kandydaci KO i Konfederacji spotkali się jeszcze w toruńskim pubie, gdzie Trzaskowski, członkowie jego sztabu oraz Radosław Sikorski wypili piwo z Mentzenem. Sikorski udostępnił nagranie z wydarzenia na platformie X, dodając: "Za Polskę, która łączy, nie dzieli".
Prof. Peszyński ocenił rozmowę na YouTube jako kulturalną i zauważył, że była ona przykładem wartościowej debaty publicznej. Według niego zarówno Trzaskowski, jak i Mentzen pokazali nową jakość w polskiej polityce. Uważa jednak, że zdjęcia z pubu nie wpłyną znacząco na wynik wyborów – choć mogą przekonać część osób, które wcześniej nie głosowały.
Mentzen nie wskaże jasno na kogo głosować?
Jego zdaniem około 20 proc. wyborców Mentzena może oddać głos na Trzaskowskiego, podczas gdy Nawrocki liczyć może na poparcie około dwóch trzecich tego elektoratu. Peszyński ocenia, że nawet naciski ze strony Ruchu Narodowego nie skłonią Mentzena do jasnej deklaracji przed drugą turą – raczej ograniczy się do ogólnej zachęty typu: "głosujcie, na kogo chcecie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nawrocki zdobył tu ponad 50 proc. głosów. "Może zrobić porządek"
Ekspert twierdzi, że w interesie Mentzena i całej Konfederacji jest wygrana Trzaskowskiego – ewentualne zwycięstwo Nawrockiego może bowiem umocnić PiS, co zaszkodziłoby Konfederacji. Politolog uważa również, że ewentualne zwycięstwo Trzaskowskiego mogłoby skłonić część posłów PiS do przejścia do Konfederacji, co w dłuższej perspektywie wzmocniłoby Mentzena.
Ekspert o piwie z Mentzenem
Peszyński ostrzega też, że wspólne wyjście Trzaskowskiego, Sikorskiego i Mentzena może negatywnie wpłynąć na część elektoratu lewicowego – niektórzy sympatycy Partii Razem mogą w rezultacie nie wziąć udziału w głosowaniu. Mimo to większość wyborców lewicy, jego zdaniem, poprze Trzaskowskiego – choć "będą musieli zagryźć zęby" po spotkaniu z politykiem, którego wcześniej określano mianem "faszysty".
Ekspert podkreśla, że decydujące może okazać się uczestnictwo Trzaskowskiego w debacie w Końskich. Wskazuje, że właśnie po debacie w tej miejscowości w 2020 r. zaczęły spadać jego notowania.
W jego opinii, kandydat KO nie może pozwolić sobie na absencję – jeśli się nie pojawi, jego przeciwnicy wykorzystają to propagandowo. To może być decydujący moment, zwłaszcza że nawet 100–200 tys. głosów może przesądzić o wyniku tegorocznych wyborów.