Piszący o rynku kapitałowym pod rygorami
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych
zaproponuje Sejmowi odrzucenie senackiej poprawki do ustawy o
obrocie instrumentami finansowymi, która miała ograniczyć rygory
nakładane na dziennikarzy piszących o rynku kapitałowym.
Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi, przyjęta na początku lipca przez Sejm, nałożyła na dziennikarzy piszących o giełdzie dodatkowe obostrzenia dotyczące wiarygodności przekazywanych informacji, podobne jak w przypadku osób sporządzających rekomendacje dla inwestorów. Jednak Senat uznał, że te uregulowania są zbyt daleko idące i ograniczają swobodę wypowiedzi dziennikarzy.
Sejmowa komisja nie podzieliła opinii Senatu i o przyjęciu bądź odrzuceniu poprawki będzie musiał zdecydować Sejm.
Sejmowa komisja finansów publicznych nie zgodziła się też z poprawką Senatu, która przywracała - uchyloną poprzednio przez Sejm - możliwość pobierania przez Polską Agencję Prasową opłat od emitentów zamieszczających w serwisie informacje wymagane prawem.
Ponadto komisja zaakceptowała większość senackich poprawek do ustaw regulujących rynek kapitałowy. M.in. poparła przyjęte przez Senat poprawki, które obejmują przepisami ustawy o obrocie instrumentami finansowymi także giełdy towarowe.
21 lipca Senat przyjął uchwalone na początku lipca przez Sejm trzy ustawy regulujące rynek kapitałowym, zastępujące ustawę prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Nowe regulacje to: ustawa o obrocie instrumentami finansowymi; o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych; o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.
Zmiany w prawie uwzględniają unijne regulacje, które weszły w życie 1 lipca 2005 roku.