Trwa ładowanie...
d37o56i

PiS złożyło nowy projekt ustawy o SN. To już ósma nowelizacja

Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmianami objęte mają być m.in. regulacje związane z obsadzaniem stanowisk w Sądzie Najwyższym oraz uchylaniem immunitetu sędziowskiego albo prokuratorskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczegóły nowelizacji pozostają nieznane
Szczegóły nowelizacji pozostają nieznane (East News)
d37o56i

Opis projektu znalazł się na sejmowej stronie. Czytamy, że dotyczy on "regulacji związanych z obsadzaniem stanowisk w Sądzie Najwyższym, postępowaniami nominacyjnymi na stanowiska sędziowskie, uchyleniami immunitetu sędziowskiego albo prokuratorskiego oraz właściwością izb Sądu Najwyższego i mają na celu usprawnienie procedur realizowanych w tym zakresie".

Dokładna treść projektu wciąż pozostaje nieznana. Na razie wiadomo jedynie, że dokument został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych.

d37o56i

Kolejna nowelizacja najprawdopodobniej ma związek z nieprzychylnym stanowiskiem Komisji Europejskiej w sprawie polskiej reformy sądownictwa. KE uważa m.in., że obecne regulacje nie pozwalają w wystarczający sposób chronić sędziów przed kontrolą polityczną. Komisja krytykuje również system odpowiedzialności zawodowej sędziów.

Polskim wymiarem sprawiedliwości zajmuje się także TSUE. Trybunał w Luksemburgu kwestionuje przepisy dotyczące wieku emerytalnego sędziów, domagając się zrównania go dla kobiet i mężczyzn. Zaproponowana przez PiS nowelizacja może stanowić odpowiedź na zarzuty europejskich organów.

Źródło: RMF FM

Zobacz także: Gen. Różański o Bartłomieju M. Przytacza rozmowę z Macierewiczem

d37o56i

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d37o56i

d37o56i
d37o56i
Więcej tematów