Trwa ładowanie...

PiS złożyło nowy projekt ustawy o SN. To już ósma nowelizacja

Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmianami objęte mają być m.in. regulacje związane z obsadzaniem stanowisk w Sądzie Najwyższym oraz uchylaniem immunitetu sędziowskiego albo prokuratorskiego.

Share
PiS złożyło nowy projekt ustawy o SN. To już ósma nowelizacja
Źródło: East News
d3ux7da

Opis projektu znalazł się na sejmowej stronie. Czytamy, że dotyczy on "regulacji związanych z obsadzaniem stanowisk w Sądzie Najwyższym, postępowaniami nominacyjnymi na stanowiska sędziowskie, uchyleniami immunitetu sędziowskiego albo prokuratorskiego oraz właściwością izb Sądu Najwyższego i mają na celu usprawnienie procedur realizowanych w tym zakresie".

Dokładna treść projektu wciąż pozostaje nieznana. Na razie wiadomo jedynie, że dokument został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych.

Kolejna nowelizacja najprawdopodobniej ma związek z nieprzychylnym stanowiskiem Komisji Europejskiej w sprawie polskiej reformy sądownictwa. KE uważa m.in., że obecne regulacje nie pozwalają w wystarczający sposób chronić sędziów przed kontrolą polityczną. Komisja krytykuje również system odpowiedzialności zawodowej sędziów.

d3ux7da

Polskim wymiarem sprawiedliwości zajmuje się także TSUE. Trybunał w Luksemburgu kwestionuje przepisy dotyczące wieku emerytalnego sędziów, domagając się zrównania go dla kobiet i mężczyzn. Zaproponowana przez PiS nowelizacja może stanowić odpowiedź na zarzuty europejskich organów.

Źródło: RMF FM

Zobacz także: Gen. Różański o Bartłomieju M. Przytacza rozmowę z Macierewiczem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ux7da

Podziel się opinią

Share
d3ux7da
d3ux7da
Więcej tematów