Już wiadomo. PiS zdecydowało ws. "lex Tusk"

Prawo i Sprawiedliwość poprze zmiany wprowadzone przez Andrzeja Dudę w ustawie o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP. Rzecznik PiS zwraca uwagę, co jest najważniejsze dla partii.

Rafał Bochenek potwierdził, że PiS poprze zmiany Andrzeja Dudy w sprawie "lex Tusk"
Rafał Bochenek potwierdził, że PiS poprze zmiany Andrzeja Dudy w sprawie "lex Tusk"
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak
Katarzyna Bogdańska

13.06.2023 | aktual.: 13.06.2023 08:40

- Co do zasady - tak, będziemy za tą nowelizacją - powiedział we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, czy klub PiS będzie za nowelizacją ustawy o komisji o rosyjskich wpływach w Polsce, przedstawioną przez prezydenta.

Bochenek podkreślił, że nowelizacja prezydenta ma wpływ na to, jak komisja będzie funkcjonowała i kto może być do niej powołany. - Zdecydowaliśmy, iż na razie rozpatrzymy nowelizację. Kiedy zostanie przyjęta, wdrożona, wówczas przystąpimy do wyboru członków komisji - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rzecznik partii zaznaczył, że dla klubu PiS najważniejsze jest to, że pomimo zmian zaproponowanych przez Andrzeja Dudę, to "element najistotniejszy, czyli element prawdy, jawności życia politycznego jest utrzymany".

- Polacy mają prawo wiedzieć, jakie były kuluary decyzji, które miały wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Polacy mają prawo znać okoliczności podejmowania tychże właśnie decyzji. I temu ma służyć właśnie ta komisja - podkreślił.

- Chcemy przy otwartej kurtynie rozwiać wszystkie wątpliwości, chcemy, aby Polacy mogli zapoznać się z dokumentami, z zeznaniami poszczególnych osób - dodał.

Zaznaczył, że elementem demokracji jest jawność i prawda. - I na tym zależy Prawu i Sprawiedliwości. Myślę, że ci, którzy tak często mówią o demokracji i konstytucji, również się przychylą do tych argumentów - dodał.

Zmiany w "lex Tusk"

29 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 i zapowiedział, że w trybie kontroli następczej kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. 30 maja ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a 31 maja weszła w życie.

W piątek, 2 czerwca, prezydent poinformował o przygotowaniu projektu nowelizacji tej ustawy i tego dnia projekt trafił do Sejmu.

Andrzej Duda zaznaczył, że w jego projekcie jest zapis, iż w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie mogą zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; ponadto odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (568)