PiS: wyjaśnić zastrzeżenia w sprawie ustawy o CBA
PiS chce w ciągu dwóch tygodni wyjaśnić z Samoobroną sprawę projektów zmian w ustawach powołujących Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz nowe służby wojskowe - zapowiedział szef klubu parlamentarnego PiS Marek Kuchciński. Z kolei według Janusza Maksymiuka (Samoobrona), koalicjanci byli informowani o zastrzeżeniach wobec ustawy o CBA.
Samoobrona przygotowała projekty nowelizacji dwóch ustaw, które niedawno przyjął Sejm - o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym oraz o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego.
Autorzy zmian zarzucają pierwszej z ustaw zbyt szerokie uprawnienia CBA, które - ich zdaniem - naruszają prawo do prywatności. W drugiej z ustaw autorzy kwestionują uprawnienia ministra - koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna odnośnie nadzoru nad Służbami Wywiadu i Kontrwywiadu. Zdaniem autorów projektu, takie uprawnienia należą do kompetencji ministra obrony. Obie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżyło SLD.
Według sobotniej "Rzeczpospolitej", pod obydwoma projektami podpisali się dwaj najważniejsi politycy Samoobrony - Janusz Maksymiuk i Krzysztof Filipek.
Nie tylko czeka nas rozmowa, ale i wyjaśnienie spraw - powiedział w sobotę Kuchciński. Zaznaczył jednak, że o fakcie wie wyłącznie z mediów i jego zdaniem trzeba porozmawiać z koalicjantami bez pośrednictwa mediów.
Dodał, że do rozmów z Samoobroną dojdzie prawdopodobnie albo w przyszłym tygodniu, albo w tygodniu poprzedzającym posiedzenie Sejmu (planowane na 22-25 sierpnia). To jest kwestia jeszcze do ustalenia, czy będziemy wszyscy w Warszawie - argumentował szef klubu PiS.
Zdaniem Kuchcińskiego, trochę dziwi powrót do opracowanych już i wspólnie przyjętych ustaw. Myślę jednak, że w dyskusji spokojnie wyjaśnimy wszystkie niuanse i znajdziemy jakieś pole do porozumienia - powiedział.
Ja nie będę komentował ustaw, które jeszcze nie trafiły do laski marszałkowskiej - zaznaczył z kolei wiceprezes PiS Adam Lipiński.
Dodał, że być może Samoobrona zwróci się jeszcze do PiS w sprawie zmian w obu ustawach. Umowa koalicyjna polega na tym, że jeżeli się zgłasza projekty ustaw, które w znaczny sposób odchodzą od umowy koalicyjnej, to tego typu dokumenty powinny być konsultowane z koalicjantami i sądzę, że tak też będzie w tym wypadku - zaznaczył Lipiński.
Lider Samoobrony Andrzej Lepper powiedział w sobotę, że jego partia przekazała swoje propozycje zmian marszałkowi Sejmu i koalicjantom, żeby - jak mówił - mogli się z nimi zapoznać i przedstawić swoje argumenty.
Wyjaśniając, dlaczego Samoobrona zaproponowała zmiany w ustawie o CBA, Lepper zaznaczył, że w tej ustawie "być może został popełniony błąd". Tego jeszcze dokładnie nie wiemy, ale jeśli ustawy o likwidacji WSI i o CBA są w jakichś punktach niezgodne z Konstytucja, to lepiej zrobić to (zmienić je) wcześniej niż później - argumentował.
Wiceszef klubu parlamentarnego Samoobrony Janusz Maksymiuk powiedział, że informował zarówno PiS, jak i LPR o zastrzeżeniach odnośnie ustawy o CBA. Wyjaśnił także, że projekty zmian w obu ustawach Samoobrona przygotowała dopiero teraz, ponieważ "ma w tej chwili nową opinię ekspercką". Ludzie zdanie zmieniają - świat się przez to nie wali. Ustawa jest przyjęta, system jest wdrażany, a szczegóły się poprawia - argumentował Maksymiuk.
Zapowiedział również, że Samoobrona nie planuje w najbliższym czasie składać żadnych innych projektów zmian w przyjętych ostatnio ustawach, w tym w nowych przepisach o służbie cywilnej, które zakładają likwidację stanowiska szefa Służby Cywilnej, Urzędu i Rady Służby Cywilnej oraz zniesienie konkursów na wyższe stanowiska w administracji państwowej (mają być one obsadzane z nowo powstałego państwowego zasobu kadrowego).
Roman Giertych, szef Ligi Polskiej Rodzin, drugiego koalicjanta PiS, zastrzegł, że pomysłów Samoobrony na nowelizację ustaw o CBA i nowych służbach wywiadu i kontrwywiadu wojskowego nie zna, ale generalnie nie jest chętny szybkiemu zmienianiu ustaw. Podkreślił jednak, że jeśli zmiany są uzasadnione to nie można tego wykluczać.