Trwa ładowanie...

PiS uderza w Małgorzatę Kidawę-Błońską. "Boże broń Polskę przed tą kobietą"

Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że Polacy wyjeżdżający do pracy w Wielkiej Brytanii przyczynili się do brexitu. Suchej nitki na posłance PO nie zostawił m.in. Dominik Tarczyński, polityk PiS, który przez kilka lat mieszkał w Anglii.

Share
PiS uderza w Małgorzatę Kidawę-Błońską. "Boże broń Polskę przed tą kobietą"
Źródło: East News
d339gzh

- Ja przypominam, Polacy bardzo głośno i mocno mówią, że nie chcą migrantów, nie chcą obcokrajowców. A mówimy o milionie Polaków, którzy osiedlili się i pracują w Wielkiej Brytanii. Nie zakłamujmy, przyczyną brexitu było więc także to, że Polacy masowo zaczęli pracować w Wielkiej Brytanii" - powiedziała w Polskim Radiu w 2017 roku Małgorzata Kidawa-Błońska.

W ostatnich dniach po latach negocjacji brytyjski premier Boris Johnson podpisał umowę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a temat znów stał się szeroko komentowany. Eksperci analizują powody historycznego krachu w UE, a politycy PiS przypominają, co o całej sprawie mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka PO na prezydenta. "Boże broń Polskę przed tą kobietą" - skomentował w sieci Dominik Tarczyński, który w przeszłości mieszkał m.in. w Londynie.

W niedzielę ważny polityk PiS Ryszard Terlecki zasugerował nawet, że w Platformie szykują się duże zmiany. "Poziom opozycyjnych banałów, które wygłasza Kidawa-Błońska jest tak żenujący, a liczba popełnianych błędów tak duża, że w najbliższych tygodniach jest prawdopodobna zmiana kandydata Platformy na prezydenta" - napisał na Twitterze wicemarszałek Sejmu. - To kompletne bzdury - odpowiedział mu Sławomir Neumann z PO.

Zobacz też: Ryszard Terlecki pisze o zmianach w PO. Jest reakcja i zakład ws. wyborów prezydenckich

Brexit stał się faktem. To pierwszy taki przypadek w historii

Ilu dokładnie Polaków mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii? Szczegóły nie są znane, ale niektóre opracowania pokazują, że na Wyspach jest więcej osób urodzonych w Polsce niż nawet urodzonych w Indiach. Na przykład według raportu Office for National Statistics w 2017 roku do Wielkiej Brytanii przyjechało rekordowo dużo Rumunów. Ich liczba wzrosła aż o 25 proc, ale to Polacy wciąż pozostawali najliczniejszą mniejszością narodową w UK.

d339gzh

Przypomnijmy, że w piątek po południu Boris Johnson podpisał umowę o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE. Służby prasowe z Downing Street 10 podkreśliły, że dokładnie w nocy z 31 stycznia 2020 r. na 1 lutego o północy czasu europejskiego 00:00 (23:00 czasu londyńskiego) Wielka Brytania na dobre znajdzie się poza Wspólnotą. To pierwszy taki przypadek w historii, że kraj członkowski opuszcza UE.

Ta decyzja to pokłosie referendum z 2016 roku. Wtedy blisko 52 proc. wyborców opowiedziało się po stronie wyjścia ze Wspólnoty. Frekwencja wyniosła nieco ponad 72 proc. uprawnionych do głosowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d339gzh

Podziel się opinią

Share
d339gzh
d339gzh
Więcej tematów