PolitykaPiS przejmie PKW? Wiceminister sprawiedliwości tłumaczy, jak ustawa o SN może na to wpłynąć

PiS przejmie PKW? Wiceminister sprawiedliwości tłumaczy, jak ustawa o SN może na to wpłynąć

Wiceminister sprawiedliwość Marcin Warchoł podczas senackiej debaty stwierdził, że przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym może skutkować wymianą trzech członków Państwowej Komisji Wyborczej. Jego słowa zdementował sam minister sprawiedliwości. - My nie interesujemy się wyborami – zapewnił Zbigniew Ziobro.

PiS przejmie PKW? Wiceminister sprawiedliwości tłumaczy, jak ustawa o SN może na to wpłynąć
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Magdalena Nałęcz-Marczyk

- Przeniesienie obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku może oznaczać konieczność wyboru trzech nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej, na miejsce sędziów SN będących obecnie w składzie PKW - ocenił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Obecnie w składzie Państwowej Komisji Wyborczej jest trzech sędziów Sądu Najwyższego: Wiesław Kozielewicz, Wiesław Błuś i Krzysztof Strzelczyk.

Wypowiedż Warchoła zdementował Zbigniew Ziobro i wytłumaczył, że skład PKW "nie jest zagrożony". Wszyscy członkowie PKW powołani na 9-letnią kadencję będą nimi do końca kadencji - My nie interesujemy się wyborami. Projektowana ustawa dotyczy Sądu Najwyższego, w zakresie jego funkcjonalności i standardów, które chcemy, aby ten sąd spełniał w polskim wymiarze sprawiedliwości - powiedział i dodał, że członkami PKW mogą być sędziowie w stanie spoczynku.

"To tylko opinia"

Jeden z przepisów nowej ustawy o SN - o której od blisko czterech godzin dyskutuje Senat - umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Przewiduje, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie Sądu Najwyższego, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, zostają przeniesieni w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów, których pozostanie w stanie czynnym zostało zatwierdzone przez Prezydenta RP".

O trzech sędziów SN w PKW zapytał wiceministra Jerzy Wcisła z PO. - Trzech sędziów SN pełni jednocześnie funkcje w PKW. Czy odwołanie tych sędziów oznacza jednocześnie odwołanie ich mandatów, a jeśli jest taka możliwość, to czy nie zagraża to obiektywnej ocenie przebiegu i wyników wyborów, szczególnie tych najbliższych w 2018 r., i nie otwiera możliwości manipulowania wynikami tych wyborów"- zapytał senator.

Warchoł odpowiedział, że "wydaje się, że odwołanie tych trzech sędziów rzeczywiście powoduje konieczność wybrania nowych sędziów". - Ale to jest tylko moja opinia na gorąco, trzeba to przeanalizować, zbadać - zastrzegł.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)