PolskaPiS: potrzebne są zmiany w ordynacjach wyborczych

PiS: potrzebne są zmiany w ordynacjach wyborczych

Rada Powiatu Tarnowskiego ponownie wybrała Mieczysława Krasa na starostę tarnowskiego, pomimo że został on wykreślony z listy PiS i nie został radnym. Było to możliwe z powodu rozłamu w klubie PiS.

Jak poinformował Mieczysław Kras, klub PiS, który zdobył 12 mandatów w 29-osobowej radzie, podzielił się. Jedna część utworzyła koalicję rządzącą z PO i dwoma lokalnymi komitetami i stworzyła własny zarząd z Mieczysławem Krasem na czele. Druga część oraz PSL pozostały w opozycji.

Przed wyborami pięć osób, w tym trójka posłów: Michał Wojtkiewicz (PiS), Barbara Marianowska (PiS) i Jacek Pilch (obecnie w Polska Jest Najważniejsza), zawiadomiło tarnowską prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy rejestracji list kandydatów do Rady Powiatu Tarnowskiego.

Prawo miała złamać - według autorów zawiadomienia - pełnomocniczka Komitetu Wyborczego PiS dla powiatu tarnowskiego Lucyna Malec poprzez wykreślenie części kandydatów i wpisanie w ich miejsce innych nazwisk. Na liście nie znalazł się m.in. starosta tarnowski Mieczysław Kras. Była natomiast córka pełnomocniczki.

Według Krasa ustawa o samorządzie powiatowym dopuszcza możliwość wyboru na starostę osoby, która nie weszła do rady powiatu.

- Zapewne będą funkcjonować dwa kluby, PiS jest podzielony, część poszła za mną, a część pozostała po drugiej stronie - powiedział Kras.

Pytany o przyszłość klubu złożonego z popierających go radnych powiedział, że najpierw należy uporządkować sprawy w tarnowskiej organizacji PiS, "bo te osoby, które robiły ten przekręt, powinny za to odpowiedzieć".

Jacek Pilch (PJN) powiedział, że w powiecie tarnowskim zwyciężyła "samorządność i po prostu przyzwoitość".

- Radni, którzy zostali wybrani do powiatu tarnowskiego zdecydowali, że to był dobry starosta i pomimo iż podstępem uniemożliwiono mu start, powtórnie powinien tę funkcję pełnić - zaznaczył.

Postępowanie sprawdzające w sprawie procesu rejestracji list kandydatów PiS do Rady Powiatu Tarnowskiego wszczęła w połowie listopada krakowska prokuratura.

W toku postępowania prokuratura wystąpiła do delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Tarnowie i zarządu okręgu PiS w Tarnowie z prośbą o przekazanie informacji.

Tarnowska prokuratura wystąpiła o wyłączenie jej z prowadzenia tej sprawy, by nie narazić się na zarzuty braku obiektywizmu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)