Trwa ładowanie...

PiS podpisało umowę koalicyjną na Dolnym Śląsku. "Muszę przeprosić pana prezesa za faux pas"

- Udało nam się podpisać umowę koalicyjną na Dolnym Śląsku – powiedział podczas konferencji w Sejmie szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jej stroną są Bezpartyjni Samorządowcy. Nie obyło się jednak bez wpadki, za którą Dworczyk musiał przeprosić swojego partyjnego kolegę.
Share
Michał Dworczyk poinformował o decyzji koalicyjnej na Dolnym Śląsku
Michał Dworczyk poinformował o decyzji koalicyjnej na Dolnym ŚląskuŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d2ft9hl

- Choć różnimy się polityczne, to cel mieliśmy ten sam : dobro mieszkańców – powiedział minister Michał Dworczyk. I nazwał podpisaną umowę koalicyjną z Bezpartyjnymi Samorządowcami „wielkim sukcesem” dla Dolnego Śląska.

- Porozumienie dotyczy regionalnych spraw gospodarczych i rozwoju Dolnego Śląska – powiedział prezydent Lubina, Robert Raczyński z Bezpartyjnych Samorządowców i zaznaczył, że „okazuje się, że można przekonać się do PiS-u”. Jak przyznał, „cieszy się”, że wszystkie strony ustąpiły ze swoich oczekiwań.

- Mam nadzieję, że podobne porozumienia będzie można zawrzeć w innych regionach Polski – powiedział szef PiS na Dolnym Śląsku Adam Lipiński i zaapelował do kierownictwa PSL, by nie blokowało wchodzenia polityków do tego typu porozumień.

d2ft9hl

Zobacz także: „PiS robi wszystko, żeby z Donalda Tuska zrobić prezydenta Polski”.

Ustalono też, że kandydata na marszałka zgłoszą Bezpartyjni. Doszło także do porozumienia ws. obniżenia podatku miedziowego.

Dworczyk odniósł się także do wcześniejszego zamieszania z podpisami pod umową. – Musze przeprosić pana prezesa [Lipińskiego - red.] za faux pas. Negocjacje długo trwały, ja rzeczywiście napisałem tweeta po tym, jak złożyłem swój podpis – powiedział Dworczyk i zaznaczył, że potem dopiero nastąpił podpis szefa regionu Adama Lipińskiego.

d2ft9hl

Adam Lipiński poprawiał Michała Dworczyka

- Ja się muszę pod tym podpisać - powiedział jeszcze przed konferencją w rozmowie z RMF FM Adam Lipiński. Wiceszef PiS twierdził, że dopóki umowa nie będzie podpisana, to "nie ma żadnej koalicji". I, wbrew wcześniejszym słowom szefa Kancelarii Premiera, twierdzi że podpisu jeszcze nie złożył. Zdaniem Michała Dworczyka było to nieporozumienie, bo wszystko zostało podpisane.

"PiS i Bezpartyjni Samorządowcy podpisali umowę koalicyjną na Dolnym Śląsku! Zapraszamy na wspólną konferencję prasową do Sejmu o 15.30. Dziękujemy Prezesowi J. Kaczyńskiemu i Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie dla regionu. Porozumienie ponad podziałami jest możliwe w Polsce" - napisał na Twitterze szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

O możliwej koalicji między PiS i Bezpartyjnymi Samorządowcami mówiło się w październiku. "Gazeta Wrocławska" ustaliła wtedy, że Bezpartyjni dostaną od PiS m.in. stanowisko marszałka Dolnego Śląska, którym będzie nadal Cezary Przybylski.

d2ft9hl

PiS ma w Sejmiku 14 mandatów, a Koalicja Obywatelska 13. To między nimi Bezpartyjni Samorządowcy z 6 mandatami podejmowali decyzję o zawiązaniu koalicji. Do rządzenia regionem potrzeba 19 głosów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ft9hl

Podziel się opinią

Share
d2ft9hl
d2ft9hl
Więcej tematów