PolskaPiS: oto, co zrobimy, gdy w 2011 wrócimy do władzy

PiS: oto, co zrobimy, gdy w 2011 wrócimy do władzy

Jarosław Kaczyński zapewnił, że po wyborach w 2011 roku, które - jak wierzy - Prawo i Sprawiedliwość wygra, jego partia będzie gotowa do rządzenia. Były premier zaprezentował Zespół Pracy Państwowej. Znaleźli się w nim m.in. Zbigniew Ziobro, Aleksandra Natalli-Świat, Joanna Kluzik-Rostkowska, Ryszard Legutko. Wśród pomysłów, które PiS chce zrealizować po dojściu do władzy są: podniesienie składki zdrowotnej, likwidacja gimnazjów, modernizacja policji, walka z nielegalnym lobbingiem.

PiS: oto, co zrobimy, gdy w 2011 wrócimy do władzy
Źródło zdjęć: © PAP

22.11.2009 | aktual.: 22.11.2009 16:18

Za finanse odpowiadać będzie Natalli-Świat, za gospodarkę - Grażyna Gęsicka, Joanna Kluzik Rostkowska za sprawy społeczne i służbę zdrowia, Krzysztof Jurgiel za rolnictwo i ochronę środowiska, Ryszard Terlecki za oświatę, kulturę i naukę; za sprawy podlegające resortowi sprawiedliwości i służby - Zbigniew Ziobro, Przemysław Gosiewski za zmiany prawa, sprawy ustroju państwa, Ryszard Legutko za politykę zagraniczną. W każdej sekcji Zespołu pracować ma od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osób, głównie posłów PiS.

- Jest to zespół, który przełamuje groźne dla polskiego życia publicznego podziały resortowe - powiedział Jarosław Kaczyński. Zwrócił uwagę, że nie jest to gabinet cieni, bo zespołów jest mniej niż ministerstw w rządzie.

Prezes PiS dodał, że zadaniem Zespołu jest zebranie osób, które potencjalnie mogą być przyszłymi ministrami, wiceministrami czy wojewodami. - Nie ma jednak żadnych decyzji co do tego, kto będzie jakim ministrem, wiceministrem czy wojewodą - zaznaczył.

- Praca zespołu będzie dotyczyła kwestii, które można określić tak: chcemy być pierwszą ekipą, która będzie naprawdę w 100% przygotowana do rządzenia. Szuflady mają być pełne, całkowicie pełne w przeciwieństwie do tych wszystkich, które były dotychczas, tzn. mają być przygotowywane także albo projekty ustaw, albo co najmniej bardzo konkretne założenia do tych projektów - mówił prezes PiS.

Podkreślił, że "być może" niektóre projekty będą przedstawione podczas obecnej kadencji sejmu. Wyjaśnił, że to zależy od tego, czy projekty PiS będą gotowe poprzeć inne partie.

Finanse

Aleksandra Natalli-Świat, która w zespole ma odpowiadać za sprawy finansów i skarbu państwa, przekonywała, że stabilne finanse publiczne są warunkiem przyszłego rozwoju, dlatego PiS zamierza przywrócić "sprawdzoną zasadę kotwicy finansowej" i sterowność systemu finansów publicznych. PiS zamierza też zachować kontrolę państwa nad przedsiębiorstwami o znaczeniu strategicznym, w tym "przedsiębiorstwami z sektora elektroenergetyki". Posłanka PiS zapowiedziała także reformę administracji skarbowej i zmiany w prawie podatkowym.

Gospodarka

Grażyna Gęsicka, odpowiadająca za gospodarkę, powiedziała, że - jeśli PiS obejmie władzę - to przyszły rząd wystąpi do KE o uchylenie do 2015 roku przepisów środowiskowych, blokujących inwestycje w Polsce, także przepisów regulujących działanie programu Natura 2000. - Polska wystąpi do Unii Europejskiej o to, żeby nie ponosić wpłat na politykę klimatyczną dopóki inne kraje, które emitują dużą część gazów cieplarnianych do tej polityki się nie przyłączą - powiedziała posłanka PiS.

Gęsicka zapowiedziała także inwestycje w transport oraz budowę "centralnego lotniska o znaczeniu międzykontynentalnym" oraz współfinansowanie przez rząd projektów miast dotyczących transportu publicznego.

Rodzina i zdrowie

Kontynuacją polityki prorodzinnej zajmie się Joanna Kluzik-Rostkowska, odpowiadająca za sprawy społeczne oraz służbę zdrowia. Zapowiedziała wprowadzanie takich instrumentów, które "pozwalają godzić życie zawodowe z życiem rodzinnym". Kluzik-Rostkowska chce również pomóc samorządom. Zapowiedziała też powrót do tzw. pakietu prof. Religi i podniesienie składki zdrowotnej.

Rolnictwo

Zadaniem należącym do zespołu odpowiadającego za sprawy rolnictwa, wsi i ochronę środowiska, którego prace nadzoruje Krzysztof Jurgiel, będzie m.in. zapewnienie polskim rolnikom równych dopłat w stosunku do rolników tzw. starej Unii. Jak dodał, Polska powinna być również krajem wolnym od sztucznie modyfikowanej żywności. Dodał, że PiS będzie chciało wdrożyć "Narodowy Program Edukacji Wsi" oraz program rozwoju małych miast.

Edukacja

Likwidację gimnazjów i przywrócenie czwartej klasy liceum, oraz zapewnienie bezpłatnych studiów - to zadania Ryszarda Terleckiego, odpowiadającego za oświatę, kulturę i naukę. Terlecki podkreślił, że PiS będzie chciało rozszerzyć zakres nauczania w szkołach, jeśli chodzi o historię i WOS.

Terlecki zapowiedział też specjalny program stypendialny dla najzdolniejszych uczniów, aby mogli studiować na najlepszych światowych uczelniach oraz stworzenie - na wzór istniejącego Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej - analogicznych organizacji np. jeśli chodzi o teatr czy sztuki plastyczne.

Sprawiedliwość

Odpowiadający za sprawy podlegające resortowi sprawiedliwości i służby Zbigniew Ziobro mówił o programie przyspieszenia procedur związanych z przyspieszaniem postępowań cywilnych, karnych i gospodarczych. Zaznaczył, że PiS będzie chciał kontynuacji programu modernizacji policji, przyjętego przez rząd Jarosława Kaczyńskiego, a który - jak ocenił - nie jest obecnie realizowany.

Ziobro przyznał, że PiS "poważnie się zastanawia" nad przywróceniem modelu, w którym minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem generalnym. Ocenił, że obecna ustawa regulująca pracę prokuratury "wzmacnia polityczne zaangażowanie prokuratury".

Polityka zagraniczna i obrona narodowa

Inny europoseł Ryszard Legutko, który w Zespole zajmuje się polityką zagraniczną i obroną narodową, powiedział, że PiS będzie chciało zreformować MSZ przez wyłączenie z ministerstwa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej oraz zwiększenie naboru do Akademii Dyplomatycznej.

Zmiany ustrojowe

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski, który stoi na czele zespołu zajmującego się zmianami ustrojowymi obiecał wprowadzenie przejrzystych zasad przygotowania projektów przez rząd i sejm. W tym celu chce wzmocnienia Rządowego Centrum Legislacji.

Gosiewski poinformował, że PiS przygotowuje nową ustawę lobbingową. Znajdzie się w niej zapis mówiący o tym, że każde spotkanie funkcjonariusza publicznego z osobą zabiegającą o zmianę prawa będzie musiało być ujawnione w internecie. Zapowiedział też, że jego partia wprowadzi lustrację majątkową polityków.

"Zespół będzie rozszerzany"

Jarosław Kaczyński podkreślił, że Zespół to nie tylko zaprezentowane w niedzielę osoby i będzie on rozszerzany. Zaznaczył, że jego szeregi zasilą nie tylko Ziobro i Legutko, ale też i inni europosłowie, w tym Adam Bielan i Michał Kamiński, którzy - jak powiedział - "przyczynią się do rozwoju programu w polityce zagranicznej".

Prezes PiS dodał, że "pewnie" niejeden z europosłów po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zasiądzie w rządzie. Przyznał, że mogą się znaleźć w przyszłej ekipie rządzącej także eksperci współpracujący z Zespołem. Nie chciał jednak podać nazwisk ekspertów pomagających PiS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)