Trwa ładowanie...
d45x9r0

PiS nie wystawi ponownie kandydatury Stanisława Piotrowicza do TK? Spotkanie Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego

Kandydatura Stanisława Piotrowicza na sędziego Trybunału Konstytucyjnego wcale nie jest pewna. Jak już wcześniej informowała WP, PiS szuka sposobu, by się z niej wycofać. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, we wtorek mieli rozmawiać na ten temat prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Cichoń to nowy kandydat PiS do Trybunału Konstytucyjnego? Miałby zastąpić Stanisława Piotrowicza
Zbigniew Cichoń to nowy kandydat PiS do Trybunału Konstytucyjnego? Miałby zastąpić Stanisława Piotrowicza (PAP, Fot: Rafał Guz)
d45x9r0

Informację o rozmowie prezydenta z prezesem PiS o możliwej zmianie kandydatur do TK podała "Rzeczpospolita". Źródło gazety nie ujawniło jednak, jakimi ustaleniami skończyła się ta dyskusja.

Zobacz także: PiS wycofa się z Piotrowicza? Znamy tajny plan partii

O tym, że kierownictwo PiS szuka sposobu na wycofanie się z kandydatury Stanisława Piotrowicza na sędziego Trybunału Konstytucyjnego pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Na zajęcie miejsca Piotrowicza, jak ustaliła WP, namawiany ma być były bezpartyjny senator i były członek senackiego klubu PiS Zbigniew Cichoń z Małopolski.

d45x9r0

Burza po wystąpieniu Macierewicza. Nie przywitał Kwaśniewskiego. Posłowie Lewicy komentują

Cichoń ma 66 lat. Jest prawnikiem - adwokatem. Kiedy Piotrowicz oskarżał opozycjonistów, on był obrońcą w procesach politycznych, a od 1980 działał w Solidarności. Cichoń był senatorem w latach 2005-2007 i w ostatniej kadencji. Jest aktywnym zwolennikiem pro-life.

- Gdyby padła taka propozycja, nie mówiłbym "nie". Biorąc pod uwagę moje doświadczenie, taka służba publiczna w Trybunale to byłby zaszczyt - powiedział mec. Cichoń "Rzeczpospolitej".

d45x9r0

Zobacz także: Sondaż dla WP. Polacy nie chcą Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza w TK

3 grudnia kończy się kadencja 3 sędziów TK - Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji sędziów. To oznacza, że powinny wpłynąć do 3 listopada. PiS złożył je w czwartek - 31 października. Wskazał na sędziów TK kandydatury Krystyny Pawłowicz, Elżbiety Chojny-Duch i Stanisława Piotrowicza.

Problem w tym, że zrobiono to w starej kadencji Sejmu, a pod wnioskiem podpisali się posłowie, którzy nie zostali ponownie wybrani. To oznacza, że PiS będzie musiał wnioski złożyć ponownie

- Procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona po rozpoczęciu nowej kadencji Sejmu, wynika to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych - potwierdził w ubiegłą środę dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, cytowany przez polsatnews.pl.

d45x9r0

Podziel się opinią

Share
d45x9r0
d45x9r0
Więcej tematów