Polska"PiS nie potrafi uznać głosowania". Joanna Scheuring-Wielgus nie będzie sprawozdawcą

"PiS nie potrafi uznać głosowania". Joanna Scheuring-Wielgus nie będzie sprawozdawcą

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie chcą, aby to Joanna Scheuring-Wielgus była sprawozdawcą ws. ustawy o funduszach dla mediów publicznych. Opozycja oskarża: nie chcą pogodzić się z przegraną w komisji.

"PiS nie potrafi uznać głosowania". Joanna Scheuring-Wielgus nie będzie sprawozdawcą
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Arkadiusz Jastrzębski

"Posłowie PiS na komisji kultury już w komplecie i właśnie chcą mnie odwołać z funkcji sprawozdawcy ustawy dotyczącej 2 mld złotych dla TVP" - napisała na Twitterze Joanna Scheuring-Wielgus. Pół godziny później posłanka Lewicy na konferencji prasowej w Sejmie wyjaśniła, że już została odwołana.

- Było to dla mnie zaskoczenie. PiS boi się usłyszeć opinię na swój temat - powiedziała posłanka Lewicy. Wyjaśniła również, że na swoim profilu na Facebooku opublikuje treść wystąpienia, które przygotowała.

W zamian Scheuring-Wielgus sprawozdawcą ustawy ws. funduszy dla mediów publicznych została Joanna Lichocka z PiS.

"PiS nie potrafi uznać wczorajszego głosowania. Chcą wymienić sprawozdawcę J. Scheuring - Wielgus na swojego. Fair Play? Ludzie nie z PiS-em!" - skomentował w mediach społecznościowych Tomasz Zimoch, poseł Platformy Obywatelskiej.

Zobacz też: Komórka PiS do walki z fakenewsami. Ironiczny komentarz Borysa Budki

Decyzja parlamentarzystów rządzącego obozu to reakcja na wynik środowego głosowania podczas obrad Komisji Kultury i Środków Przekazu ws. przekazania mediom publicznym 2 mld złotych. Opozycja wygrała stosunkiem 14 do 10 głosów, bo na sali zabrakło posłów PiS. Była to oczywiście wygrana symboliczna, bo to nie do komisji należy ostateczna decyzja ws. funduszy dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, ale do całego Sejmu.

Marszałek Senatu: przekażmy te środki na onkologię

Choć środowe zwycięstwo opozycji nic nie zmienia, to jednak politycy opozycji w mediach społecznościowych cieszyli się z wyniku głosowania. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaproponował nawet cel, na który warto przeznaczyć 2 mld zł.

"Narodowa Strategia Onkologiczna przyjęta. Dobrze się składa, gdyż Senat nie zgodził się na 2 mld zł dla TVP. Zgłosimy poprawkę do budżetu, aby te środki szybko przekazać na onkologię. Rozumiem, że Sejm jej nie odrzuci, gdyż trudno być przeciw zwiększeniu finansowania onkologii!" - stwierdził w mediach społecznościowych. Ten pomysł poparł później Jerzy Owsiak z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sejm o 2 mld z budżetu państwa dla mediów publicznych w zamian za "utracone wpływy" z abonamentu decyduje podczas czwartkowego posiedzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

joanna scheuring-wielgussejmtvp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (293)