Trwa ładowanie...

PiS ma projekt zmian w konstytucji. Dwóch nowych senatorów

Mamy już projekt zmiany w konstytucji odnośnie dwóch senatorów dla Polonii - poinformował Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. Dodał, że jeszcze niebawem projekt trafi do parlamentu.
Share
Karczewski: jeden senator zza wschodniej granicy i jeden zza zachodniej
Karczewski: jeden senator zza wschodniej granicy i jeden zza zachodniejŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d2orw1h

Karczewski już wcześniej mówił o pomyśle wprowadzenia reprezentacji Polonii do Senatu, ale wcześniej wskazywał na jeden mandat. Teraz okazuje się, że to już nie tylko plany, ale działania, a przygotowany projekt zakłada dwa miejsca w wyższej izbie parlamentu dla reprezentantów rodaków na obczyźnie.

- Już mamy projekt zmiany w konstytucji, ale zmiana dotyczy Senatu, więc ustaliliśmy w gronie politycznym, w Prawie i Sprawiedliwości, że to będzie inicjatywa senacka - mówił Stanisław Karczewski w radiowej Jedynce.

d2orw1h

Zapowiedział też szybką procedurę zmian. - Będziemy zachęcać do tej zmiany również opozycję. Myślę, że pokażemy w setną rocznicę odzyskania niepodległości, że możemy zrobić coś razem - dodał marszałek.

Jak zaznaczył, to gest skierowany do Polonii, która "wiele również zrobiła dla odzyskania niepodległości"

- Tak sobie to wyobrażam, że to będzie wschód i zachód, jeden senator zza wschodniej granicy i jeden zza zachodniej - wyjaśniał polityk na antenie Polskiego Radia.

Jeśli PiS zmieni konstytucję, to zamiast 100 będziemy mieć 102 senatorów. Teraz Polacy głosujący w wyborach parlamentarnych za granicą otrzymują listy z okręgu warszawskiego.

d2orw1h

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Michał Kamiński: Tusk pokazał Mateuszkowi, gdzie jego miejsce

d2orw1h

Podziel się opinią

Share
d2orw1h
d2orw1h
Więcej tematów