Trwa ładowanie...

PiS kusi rolników przed wyborami. Będą duże zmiany

PiS kusi rolników przed wyborami. Trwają prace nad wprowadzeniem większych odszkodowań za wywłaszczenie i szkody wyrządzone przez zwierzęta. Ponadto PiS chce ograniczeń w nabywaniu ziemi przez nierolników oraz w egzekucji komorniczej - donosi "Rzeczpospolita"

PiS kusi rolnikówPiS kusi rolnikówŹródło: Adobe Stock, fot: Wojciech Wrzesień
d1x5iag
d1x5iag

Nowe przepisy nad którymi pracuje PiS zakładają, że odszkodowanie za wywłaszczenie ma obejmować również koszty odtworzenia działalności rolniczej w innym miejscu.

Skarb państwa miałby też ponosić odpowiedzialność za szkody spowodowane przez zwierzynę łowną, za co do tej pory płaciły koła łowieckie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak wystartują w wyborach? Polityk odsłania karty

Kolejną korzystną zmianą dla rolników ma być wprowadzenie ograniczenia w zakupie gospodarstw przez osoby nie będące rolnikami. Nawet w ramach licytacji komorniczej, do zakupu będą mogli przystąpić tylko i wyłącznie rolnicy. Ponadto z egzekucji wyłączone mają zostać grunty rolne do 10 ha oraz zabudowania niezbędne do mieszkania i prowadzenia gospodarstwa w tym. np. ciągnik.

d1x5iag

"Rzeczpospolita" donosi, że w sprawach sądowych o zapłatę za produkty rolne, rolnikowi ma przysługiwać zwolnienie z kosztów.

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mają być zabezpieczone pieniądze na pokrycie szkód powyżej 5 tysięcy złotych, za zdarzenia losowe, które nie są objęte ubezpieczeniem.

PiS chce również ukrócić kontrole w gospodarstwach. Tak by nie mogły jej wykonywać podmioty prywatne czy społeczne. Według planowanych przepisów kontrole mogłyby przeprowadzać tylko organy i inspekcje państwowe.

Zobacz też:

d1x5iag

źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1x5iag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x5iag
Więcej tematów